Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego

Dzień Polskiego Państwa Podziemnego

Obchody Dnia Polskiego Państwa Podziemnego odbyły się w piątek (25.09) przy pomniku 41. Pułku Piechoty Armii Krajowej na ul. Sejneńskiej w Suwałkach. 

 

Obchody pod pomnikiem poprzedziła msza święta w kościele pw. św Wojciecha przy ul. Szkolnej. Następnie zebrani przeszli na skwer Aleksandry Piłsudskiej, gdzie odśpiewano hymn państwowy, odmówiono modlitwę i złożono kwiaty pod pomnikiem 41. Pułku Piechoty. Głos zabrali Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz Jacek Niedźwiedzki, wiceprzewodniczący Rady Miasta Suwałki. 

 

- Dzisiaj chcemy przywołać tamten okres i tamte zdarzenia, oraz przekazać inspirację do poznawania tych kart naszej historii przez młodzież i szkoły. Młodzi bowiem powinny na wiedzy historycznej kształtować swoje postawy i swój patriotyzm. To, co robimy tutaj dziś nie jest tylko po to, żeby pamiętać. Pamięć jest naszą powinnością, ale to za mało. Chodzi o to, aby na tej pamięci budować nasze postawy wobec ojczyzny. Aby była to tradycja, która umacnia w nas patriotyzm i miłość do ojczyzny pojętą jako służbę Polsce w tych warunkach jakie dzisiaj mamy. Dziś mamy niepodległość i bezpieczeństwo, którym od 30 lat się cieszymy. Wiemy jednak też doskonale, że w naszym położeniu geopolitycznym nic nigdy nie jest dane raz na zawsze. W związku z tym trzeba ciągłej troski, ciągłego czuwania i trzeba przede wszystkim tej podstawy niepodległości jaką jest bicie polskich serc - mówił podczas uroczystości poseł Zieliński. 

 

Dzień 27 września to symboliczny początek zorganizowanego oporu przeciwko okupantom. Upamiętnia utworzenie polskiej organizacji konspiracyjnej w 1939 r, która dała początek Polskiemu Państwu Podziemnemu w okupowanej Polsce. Powodami powstania Polskiego Państwa Podziemnego w okresie II wojny światowej było uderzenie 1 września 1939 r. wojsk III Rzeszy Niemieckiej oraz wkroczenie 17 września bez wypowiedzenia wojny armii Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Mimo bezwzględnego terroru okupantów - niemieckiego oraz sowieckiego - powstały i skutecznie działały wszystkie organy niezbędne do funkcjonowania państwa, organy tak cywilne jak i wojskowe. Była to walka o zachowanie ciągłości państwa i bytu narodu. Polska jako jedyna w okupowanej części Europy nie straciła ani na chwilę swojej państwowości. Polskie Państwo Podziemne było fenomenem na skalę światową.
 

6 Komentarzy

A gdzie jest ten prawdziwy czy farbowany ochroniarz Zielińskiego z SOP, o którym piszą w mediach? Jak to mówią - wart pałac Paca a Pac pałaca :P

Dodaj komentarz