Zadbajmy o zdrowe odżywianie uczniów - apeluje radna 

Interpelację w sprawie edukacji szkolnej na temat zdrowego odżywiania w szkołach

Interpelację w sprawie edukacji szkolnej na temat zdrowego odżywiania w suwalskich placówkach oświatowych złożyła Anna Ruszewska z klubu "Łączą nas Suwałki".

 

Radna zwróciła się z pismem do prezydenta, gdyż w obecnych czasach w coraz większym zakresie zwraca się uwagę na konieczność zdrowego odżywiania. Jak twierdzi Anna Ruszewska, powszechnie wiadomym jest, że spożywanie odpowiednio skomponowanych posiłków pozwala uniknąć wielu problemów i schorzeń. Odpowiednie żywienie ucznia jest warunkiem jego prawidłowego rozwoju fizycznego i intelektualnego. Wpływa także na wyniki osiągane w trakcie nauki. W związku z tym zdaniem radnej wskazane jest, aby na poziomie edukacji szkolnej, i to już od pierwszych klas szkoły podstawowej, regularnie prowadzone były zajęcia, przystępne i atrakcyjne dla uczniów, na temat zdrowego odżywiania.

- Dbałość o zdrowie ucznia, to jedno z zasadniczych zadań szkoły dążącej do pełnego i wszechstronnego rozwoju wychowanków. Przekazując dzieciom wiedzę o zdrowiu, kształtując umiejętności i postawy sprzyjające zdrowiu, wyrabiamy u nich nawyki zdrowego stylu życia. Ukierunkowanie prozdrowotnych działań edukacyjnych w stronę rozwoju aktywności ucznia jest najlepszą inwestycją w jego dorosłe życie i wspaniałą wizytówką działań wychowawczych szkoły - argumentuje Ruszewska.

Radna skierowała też do prezydenta szereg pytań:

  1. czy we wszystkich suwalskich placówkach oświatowych prowadzona jest edukacja szkolna na temat zdrowego odżywiania i w jakim zakresie? 
  2. czy byłoby możliwe wprowadzenie w Suwałkach systemowej i regularnej edukacji szkolnej na temat zdrowego odżywiania? 
  3. czy systemowa i regularna edukacja dzieci i młodzieży szkolnej połączona np. ze świadczeniami opieki zdrowotnej byłaby możliwa w ramach programu polityki zdrowotnej (co najmniej 3-letniego), który mógłby być opracowany w tym kierunku przez Urząd Miejski w Suwałkach jako program skierowany do realizacji przez Radę Miasta w Suwałkach wraz z zabezpieczeniem w budżecie środków na jego realizację? 
  4. czy pomocą w opracowaniu takiego programu i działań w obszarze zdrowia może służyć szkołom zatrudniony w 2021 r. w Wydziale Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Suwałkach pracownik? A powołany Zarządzeniem Prezydenta Miasta Suwałk z dnia 15 lipca 2021 r. Zespół ds. Zdrowia Publicznego, w którego skład wchodzą radni miejscy reprezentujący wszystkie kluby i ugrupowania, przedstawiciele Szpitala Wojewódzkiego im. dr Ludwika Rydygiera w Suwałkach, Wydziału Ochrony Zdrowia Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach oraz pracownicy Wydziału Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Suwałkach pełniłby rolę doradczo-wspierającą.
  5. czy taka edukacja możliwa byłaby do prowadzenia w oparciu o wyodrębnione zadanie publiczne Miasta dotyczące profilaktyki otyłości wśród mieszkańców Suwałk (czego teraz nie ma) w ogłaszanym co roku w trybie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie konkursie na powierzenie lub wsparcie realizacji zadań publicznych na rzecz mieszkańców Suwałk w zakresie działalności na rzecz osób z niepełnosprawnością oraz ochrony i promocji zdrowia, w tym działalności leczniczej w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. 
1 Komentarzy

Dodaj komentarz