Szukają statystów do widowiska historycznego

Inscenizacja o Suwałkach

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza statystów do wzięcia udziału w widowisku historycznym z cyklu "Kartki z historii miasta", organizowanym w ramach obchodów 300-lecia Suwałk.

 

To już szóste widowisko historyczne nawiązujące do przełomowych w życiu miasta momentów z jego bogatej, 300-letniej historii. Tegoroczny happening stanowi istotny punkt programu obchodów 300-lecia Suwałk, a dotyczyć będzie podróży opata Ildefonsa do Warszawy, wizyty na dworze króla Augusta II Mocnego oraz, po powrocie do Suwałk, uroczystej prezentacji potwierdzenia aktu lokacji, zwieńczonego ucztą z udziałem Kanclerza Wielkiego Koronnego. Suwalski Ośrodek Kultury, który przygotowuje inscenizację we współpracy z Garnizonem Fortecy Częstochowa oraz Stowarzyszeniem Augustus Rex z Drezna, zaprasza suwalczan do wzięcia w niej udziału jako duchy przeszłości. Czekają wspaniałe historyczne kostiumy oraz ciekawe zadania dla statystów. 

 

Widowisko planowane jest na sobotę, 15 sierpnia o godz. 18.30 w parku Konstytucji 3 Maja. Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny pod numerem 87/ 563 85 33  lub osobiste zgłoszenie w poniedziałki i piątki w godz. 16.00-18.00. Szczegółowych informacji udziela Joanna Łupinowicz.

 

Suwałki powstały z osady założonej w XVII wieku przez zakon kamedułów, którzy mieszkali w klasztorze w Wigrach. W 1715 roku ogłosili oni Suwałki miastem, ale dopiero 2 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził te prawa. Oryginalny, 6-stronicowy dokument nadania Suwałkom praw miejskich jest na stałe przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie. W suwalskim Muzeum Okręgowym można oglądać wierną kopię przywileju wykonaną w ramach współpracy z Wydziałem Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Dodaj komentarz