Noc zwiedzania Muzeów w Suwałkach

Noc Muzeów Suwałki 2024

 

Sobotni (18.05) wieczór upłynął w Suwałkach pod znakiem sztuki i zwiedzania. W mieście po raz kolejny odbyła się Noc Muzeów.

 

Międzynarodowa Noc Muzeów to cykliczna akcja organizowana i popularyzowana przez galerie sztuki i muzea w całej Europie już od 1997 roku. Ten wyjątkowy czas to frajda zarówno dla miłośników wystaw, którzy mogą zobaczyć ekspozycje o niezwykłej porze, jak i dla zabieganych, którzy w ciągu dnia nie mają czasu na kontakt ze sztuką. Wydarzenie ma za zadanie promować kulturę i stanowi okazję do lepszego poznania swojego miasta. Ze względu na różnorodność przygotowanych ekspozycji, podczas Nocy Muzeów nie powinny nudzić się nawet najbardziej wymagające osoby. A przygotowanych atrakcji i miejsc do zwiedzenia było naprawdę sporo. Wszyscy chętni mogli bezpłatnie zwiedzać wystawy Muzeum Okręgowego, Marii Konopnickiej, Galerię Sztuki Stara Łaźnia, Galerię przy ul. Noniewicza, Archiwum Państwowe, Muzeum Wigier w Starym Folwarku czy też klub 14. Pułku Przeciwpancerny.

 

W Muzeum Okręgowym w Suwałkach udostępnione zostały wystawy stała i czasowe, a także przygotowano zajęcia dla dzieci pod hasłem "Kartka dla Wierusza" podczas których najmłodsi własnoręcznie przygotowywali urodzinowe kartki dla Alfreda Wierusza-Kowalskiego z okazji jego 175 rocznicy urodzin. W Muzeum im. Marii Konopnickiej można było zwiedzić z przewodnikiem wystawę "Pieśń o Domu". Była nocna gra miejska pod hasłem "Filmowe Suwałki" oraz pokaz filmu "Z Raju Bolszewickiego", który przez sto lat uważany był za zaginiony, a po latach został odnaleziony przez suwalskich muzealników.

 

Noc Muzeów w Archiwum Państwowym w Suwałkach nawiązywała w tym roku do 20. rocznicy śmierci Czesława Miłosza i 110. wybuch I wojny światowej. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych i możliwości zwiedzenia archiwalnych pomieszczeń. Z kolei Suwalski Ośrodek Kultury przygotował dla zwiedzających w Galerii Sztuki Współczesnej wystawę „Człowiek…Osoby…Narracje” Barbary Zielińskiej-Jankowskiej oraz „Punkt widzenia” Ireneusza Jankowskiego. Natomiast w Galerii Sztuki Stara Łaźnia można było zobaczyć wybrane dzieła Andrzeja Strumiłły oraz instalacje i artefakty wykonane z drewna na wystawie Piotra Rogalińskiego "Nie zabawki. Człowiek nie-zabawka". 14. Pułku Przeciwpancerny jak co roku udostępnił Salę Tradycji w Klubie Wojskowym, a Wigierski Park Narodowy przygotował dwa spotkania w Muzeum Wigier w Starym Folwarku, poświęcone różnorodności biologicznej środowiska wodnego oraz gospodarce odpadami.

 

1 Komentarzy

kniazini

20/05/2024

Czy te panie zdają sobie sprawę że wyglądają troszkę jak międzywojenne ladacznice?

Dodaj komentarz