Nagrodzili artystyczną twórczość osób niepełnosprawnych

24. edycja Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych

 

Sto osób otrzymało w poniedziałek (08.07) nagrody podczas 24. edycji Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Suwałkach. 

 

Po raz 24 w Suwałkach spotkali się podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Domów Pomocy Społecznej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Ośrodków Wsparcia oraz osoby niepełnosprawne nie tylko z województwa podlaskiego, ale również z warmińsko – mazurskiego, kujawsko – pomorskiego i mazowieckiego. Wszystko po to, aby wziąć udział w kolejnym podsumowaniu Przeglądu Twórczości Osób z Niepełnosprawnościami, które organizuje Warsztat Terapii Zajęciowej Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach. 

 

Dziś, w jednym z suwalskich hoteli odbyło się ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród, a po nim spotkanie integracyjne. W tym roku organizatorzy zmienili nieco zasady, gdyż do konkursu przyjęli sto prac, które wpłynęły jako pierwsze, choć zgłoszeń było zdecydowanie więcej. Wszystko dlatego, aby oprócz nagrodzenia trzech pierwszych miejsc w danej kategorii, móc obdarować upominkami każdego uczestnika. Dodajmy, że kategorii było siedem - tkanina i szycie, haft i koronka, malarstwo, grafika i rysunek, rzeźba, ceramika i techniki różne.

- Rzeczywiście jest to piękne piękne kolejne podsumowanie. Dzisiaj do Suwałk przyjechały Warsztaty Terapii Zajęciowej, Środowiskowe Domy Samopomocy, Domy Pomocy Społecznej z czterech województw: Kujawsko-Pomorskiego, Podlaskiego, Warmińsko-Mazurskiego i Mazowieckie. Sztuka wpływa uniwersalnie na każdego człowieka, a na osobie z niepełnosprawnościami w sposób szczególny. Poprzez sztukę oni wyrażają swoje emocje, poznają świat, poznają otoczenie, integrują się, a więc myślę, że sztuka wpływa na rozwój osób z niepełnosprawnościami bardzo znacząco. Oczywiście nagroda, wyróżnienie, dyplom, wpływa bardzo motywująco, jest to po prostu zachęta. W tym roku nagradzamy ponad 100 osób. Oczywiście jest 7 kategorii po 3 zwycięskie prace w każdej, które wyłoniła komisja złożona z uznanych suwalskich artystów. W poprzednich latach mieliśmy jednak problem, ponieważ wiele prac było naprawdę cudnych, a tylko trzy miejsca nagrodzone, dlatego w tym roku ponad 100 osób zostaje nagrodzonych. Największym zainteresowaniem cieszą się sztuki takie jak tkactwo, malarstwo, czy ceramika. Wszystkie te nagrodzone prace zamieściliśmy w okolicznościowym kalendarzu, które będą promowały naszą sztukę i uczestników podopiecznych tych placówek przez cały rok - mówiła Liliana Zielińska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Suwałkach. 

Dodaj komentarz