Debata o bezpiecznych Suwałkach, wyjazdach za granicę i przemocy rówieśniczej 

Debata Państwowej Uczelni Zawodowej i suwalskiej Policji dla młodzieży

 

Kolejna edycja popularno-naukowej debaty o bezpieczeństwie, skierowanej do studentów i suwalskiej młodzieży, odbyła się w czwartek (18.01) w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.

 

Jak co roku suwalska Uczelnia we współpracy z Komendą Miejską Policji w Suwałkach przygotowały dla młodzieży rozmowy o bezpieczeństwie podczas debaty społecznej. Celem spotkania była rozmowa z uczniami szkół i studentami o istniejących wokół nas zagrożeniach oraz metodach ich unikania i eliminowania. Tegoroczne spotkanie w auli PUZ dotyczyło między innymi zagadnień związanych z bezpiecznymi wyjazdami za granicę, przemocy w internecie, rodzinie, przemocy rówieśniczej, ale też o samym bezpieczeństwie w mieście Suwałki. 

- Biorąc pod uwagę same statystyki tak naprawdę rok do roku nie odnotowujemy jakichś dużych spadków czy wzrostów przestępczości. Mniej więcej ten poziom jest bardzo podobny. Biorąc pod uwagę rok 2023 nasza wykrywalność podskoczyła o około pięć procent, także widać zaangażowanie w tym zakresie. Dynamika delikatnie wzrosła jeżeli chodzi o przestępczość, ale to są naprawdę małe procenty, dlatego nie sugerowałbym, że Suwałki to niebezpieczne miasto, a wręcz przeciwnie. Od czterech lat jak tutaj służę to miasto jest bezpieczne, tak jak i bezpiecznie jest w całym powiecie suwalskim. To właśnie dzięki mieszkańcom, dzięki roztropnym działaniom zapobiegawczy, ale też dzięki szeroko rozumianej profilaktyce. Dziś właśnie ta profilaktyka ma miejsce w odniesieniu do młodych ludzi, do tematu handlu ludźmi, przestępczości wśród nieletnich, czy też przemocy w rodzinie. Także z całą stanowczością mogę tutaj powiedzieć, że jest naprawdę bardzo bezpiecznie, natomiast musimy docierać do młodych ludzi, aby taka tendencja w dalszym ciągu się utrzymała - mówił Daniel Szymanowicz, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Suwałkach.

Jednym z poruszanych dziś tematów była przemoc rówieśnicza, która występuję zarówno fizycznie, jak i poprzez internet. 

- Odnotowujemy przypadki przemocy w szkołach, czy też przemocy spowodowanej w internecie. Z tym się obecnie borykamy, ale myślę, że tego typu inicjatywy jak i działania naszych profilaktyków, ukierunkowane przede wszystkim na dotarcie do świadomości młodych ludzi odnośnie konsekwencji prawnych powodują, że młodzież racjonalnie będzie korzystać z urządzeń i ważyć swoje zachowanie. Kształtowanie świadomości młodego człowieka zaczyna się jednak w domu, dlatego też jest to ważna rola rodziców, rodziny i nas jako służb. Przede wszystkim trzeba z młodym człowiekiem rozmawiać i uświadamiać, że łatwiej jest porozmawiać niż używać argumentu siły - dodał Szymanowicz.  

- Przemoc to nie jest problem ani Suwałk, ani Polski, ale całego świata - dodała Eliza Sawko, rzecznik prasowy suwalskiej policji. 

- Jest to problem globalny. Z badań WHO wynika, że 1,6 miliona ludzi traci życie właśnie z uwagi na przemoc. Dlatego im więcej rozmawiamy, im więcej uświadamiamy, tym miejmy nadzieję, że tej przemocy będzie coraz mniej. 

W trakcie debaty rozstrzygnięty został także skierowany do studentów konkurs dotyczący przemocy. 

 

2 Komentarzy

pieckopciuch

19/01/2024

"Przemoc to nie jest problem ani Suwałk, ani Polski, ale całego świata" - statystyki KMZB wskazują, że jeden z najwyższych  wskaźników przemocy stosowanej w województwie występuje właśnie tu...

Dodaj komentarz