Mural w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej

Mural upamiętniający Ofiary Obławy Augustowskiej powstał na elewacji Szkoły Podstawowej w Gibach.

 

Uroczystości za Ojczyznę, Ofiary Obławy Augustowskiej, Sybiraków oraz Ofiary Września 1939 roku odbyły się w miniony piątek (23.09) w Gibach. Po mszy świętej  w kościele parafialnym zebrani udali się na wzgórze krzyży upamiętniające pomordowanych podczas Obławy Augustowskiej, a następnie przed halę sportową w Gibach, gdzie oficjalnie odsłonięty został mural stworzony w hołdzie Ofiarom Obławy Augustowskiej.

- Mural przedstawia losowo wybrane postaci ofiar Obławy Augustowskiej na tle lasu. Całość przepasana jest biało-czerwoną wstęgą. Las nie jest tu przypadkowy, ponieważ to właśnie tam wywożono ofiary. To miejsce, gdzie ci ludzi tracili swoje życie - mówiła Barbara Kuklewicz, autorka projektu i członkini Stowarzyszenia Pamięci Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej w Sejnach, będącego inicjatorem powstania muralu.

W trakcie wydarzenia wręczono również medale „Pro Bono Poloniæ” oraz „Pro Patria”, które przyznawane są w uznaniu szczególnych zasług w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, krzewieniu postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowaniu oraz popularyzacji poza granicami Kraju wiedzy o tradycjach niepodległościowych. Wśród wyróżnionych znalazł się Leszek Lewoc, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. 

 

Foto: PUW Białystok

1 Komentarzy

Dodaj komentarz