Tłumy na otwarciu Kawiarni Artystycznej

Oficjalne otwarcie Kawiarni Artystycznej w budynku SOK przy ul. Noniewicza

Oficjalne otwarcie Kawiarni Artystycznej prowadzonej przez uczniów Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy PROLOG, odbyło się w poniedziałek (06.12) w Suwalskim Ośrodku Kultury przy ul. Noniewicza 71.

 

Nowe, niezwykłe miejsce pojawiło się na mapie Suwałk. Mowa o kawiarni artystycznej prowadzonej przez osoby w spektrum autyzmu oraz z niepełnosprawnościami. To uczniowie Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy PROLOG, prowadzonej przez Podlaskie Stowarzyszenie Terapeutów. Działanie kawiarni ma na celu usamodzielnianie oraz aktywizację zawodową młodych ludzi, wspieranie ich umiejętności społecznych i samodzielności. Uczniowie PROLOGU ukończyli szkolenia baristyczne i kelnerskie, dzięki którym są przygotowani, by świadczyć usługi na możliwie najwyższym poziomie. Kawiarnia Artystycznej SOK będzie działała na zasadach inicjatywy społecznej, dlatego miejsce będzie czynne podczas imprez i wydarzeń organizowanych i współorganizowanych przez Suwalski Ośrodek Kultury - wernisaże, koncerty czy wystawy. Na początek będzie to 6-7 dni w miesiącu, jednak już teraz pomysłodawcy zakładają, że będą otwierać się częściej. 

 

W menu znaleźć można kilka rodzajów kawy, rozgrzewające zimowe herbaty, słodkie i słone przekąski oraz ciasta. Przez ostatnie dwa tygodnie uczniowie przychodzili ćwiczyć i praktykować role kelnerów i baristów. Jak mówiła podczas oficjalnego otwarcia Urszula Duda, dyrektor Niepublicznej Terapeutycznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy PROLOG, uczniowie wykazywali od początku ogromny entuzjazm i nie mogli doczekać się kiedy znów przyjdą ćwiczyć i uczyć się nowej pracy.  

- Marzyliśmy o tym od 11 lat. Gdy zaczęliśmy pracować z dziećmi z niepełnosprawnością wierzyliśmy, że niepełnosprawność nie determinuje tego, że ktoś może czegoś nie umieć, czegoś nie móc. Po tylu latach nasze marzenie spełnia się dzięki fantastycznym ludziom, którzy wolontariacko nas wspierają. Liczymy, że naszym śladem wielu przedsiębiorców, którzy zatrudniają ludzi, pomyśli o tym, że warto zatrudniać osoby z niepełnosprawnością chociażby po to aby im pomóc i pokazać, że świat jednak jest dobry. To jaką zmianę w naszych uczniach w przeciągu ostatnich dwóch tygodni nie da się z niczym porównać. Jest to coś pięknego widzieć jak oni kwitną, jak chcą pracować i po prostu normalnie żyć. W tej chwili mamy osiem osób plus Filip Czapla, który jest naszym artystą. W przyszłości chcemy aby nasi uczniowie przekazali zdobyte doświadczenie kolejnym osobom, nie tylko z naszej placówki. 


 

2 Komentarzy

Pan Prezydent w godzinach pracy chodzi sobie do kawiarni. Kaweczka, wódeczka i wszystko na koszt urzędu. Żyć nie umierać! Ciekawe jaki teraz podatek podniosą. 

Dodaj komentarz