Lipiec
5
piątek
godzina:
19:00

5. edycja Festiwalu „Wigrosfera”

data zakończenia:
SOK/Wigry

 

Festiwal "Wigrosfera" to wyjątkowe wydarzenie, które łączy muzykę z malowniczymi krajobrazami Wigierskiego Parku Narodowego. Przez dwa dni publiczność będzie miała okazję doświadczyć przenikania się różnorodnych gatunków muzycznych - od jazzowych improwizacji, przez elektroniczno-instrumentalne fuzje, aż po intrygującą kombinację muzyki dawnej i ludowej.

 

Gwiazdą 5. edycji festiwalu będzie bez wątpienia fiński zespół Ensemble Gamut!, który w swojej eksperymentalnej twórczości zestawia tradycję z nowoczesnością. Na scenie pojawią się również utalentowani artyści, tacy jak: Joanna Duda, Anna Szafranowska, duety MIR oraz BLED.

 

Kto miał okazję w „Wigrosferze” uczestniczyć, ten doskonale rozumie, że klimat festiwalu opiera się na swoistej symbiozie dźwięków, przyrody, indywidualnych odczuć. Festiwal to efekt pracy wspólnej muzyków z  krwi i kości. W jego tworzenie zaangażowani są pochodzący z Suwałk bracia - Adam i Jan Roszkowscy, skrzypek i wiolonczelista oraz Paweł Kapica, członek kwartetu smyczkowego „Neoquartet”.

 

  • Kiedy przyjeżdżam nad Jezioro Wigry, za każdym razem mam to samo wrażenie. Czuję, jakbym w jednej sekundzie przenosił się w zupełnie inny wymiar, tak, jakbym wylądował na innej planecie. Jestem zrelaksowany, umysł zwalnia, emocje się wyciszają. Magia tego miejsca zachwyca mnie i za każdym razem zadziwia. Piękne jezioro, czyste powietrze, wyjątkowa i bujna roślinność, niesamowita energia. W takich warunkach najbardziej lubię słuchać muzyki na żywo, obcować ze sztuką, spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. Po prostu być tu i teraz - na „Wigrosferze” - komentuje Paweł Kapica, jeden z organizatorów wydarzenia.
  • Wigrosfera” to dla mnie wspomnienia z młodości związane z żaglami na Wigrach. Spotkania z przyjaciółmi, którzy po drugiej stronie jeziora czekali na mnie z plecakiem pełnym płyt. Kontemplując naturę, spędzaliśmy tydzień na łódce, ładując baterie podczas wakacji. To wszystko stało się inspiracją dla festiwalu muzycznego, który co roku oferuje różnorodność i mieszankę stylów. Uważam, że ludzie otwarci i spragnieni kultury znajdą tu motywację do swoich działań, co jest świetnym powodem, aby być z nami - dodaje Adam Roszkowski.

Inauguracja Festiwalu - Wigrosfera w Suwalskim Ośrodku Kultury

Festiwal rozpocznie się 5 lipca w Suwalskim Ośrodku Kultury (godz. 19.00), gdzie na scenie zaprezentuje się utalentowana pianistka i improwizatorka - Joanna Duda. To artystka, której twórczość usytuowana jest na styku jazzu, muzyki klasycznej i współczesnej. Jej solowe występy, jak i projekty realizowane w ramach Joanna Duda Trio, charakteryzują się unikatowym połączeniem brzmień elektronicznych i akustycznych, tworząc organiczną, oszałamiającą estetykę. Duda jest również cenioną kompozytorką, współpracującą z różnorodnymi artystami, działającymi na rozmaitych polach - od teatru tańca po muzykę filmową (cykl Erotica 2022 - Netflix z udziałem reżyserek: Kasi Adamik, Olgi Chajdas, Jagody Szelc, Anny Jadowskiej, Anny Kazejak; film „Cudak” w reżyserii Anny Kazejak) i rap (Bryndal). Artystka w latach 2008 - 2022 współtworzyła Wojtek Mazolewski Quintet, z którym nagrała 8 albumów.

 

Towarzyszyć jej będzie Anna Szafranowska - wszechstronna artystka, której działalność obejmuje śpiew, pedagogikę i animację kultury. Od ponad 20 lat zajmuje się warsztatami tradycyjnych pieśni polskich, litewskich i cygańskich, a także popularyzacją muzyki mniejszości narodowych na Suwalszczyźnie. Jej autorski program zajęć oraz działalność koncertowa poświęcona polskim pieśniom ludowym, a także utworom ukraińskim, rosyjskim, romskim i bułgarskim, uczyniły z niej jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w regionie. A. Szafranowska jest również założycielką i kierowniczką zespołów śpiewu tradycyjnego Suwalszczyzny, takich jak Ancyjas z Suwałk oraz Nachodne z Sejn.

 

Tego samego wieczoru na scenie pojawi się duet MIR (godz. 20.00), tworzony przez Bartosza Webera i Miłosza Pękalę. Ci doskonali muzycy, łączący w swojej twórczości elektronikę i muzykę instrumentalną, zabiorą publiczność w fascynującą podróż dźwiękową, inspirowaną twórczością Raymonda Scotta, norweskiego jazzu oraz minimalistycznego post rocka z Chicago. Bartosz Weber, znany między innymi z działalności w zespole Baaba oraz Miłosz Pękala, doświadczony perkusista (obaj związani są również z Mitch&Mitch), tworzą muzykę pełną spontaniczności, organiczności i minimalizmu.

 

Wigry: Doskonała synergia natury i muzyki

Drugiego dnia festiwalu, 6 lipca, wydarzenia przeniosą się do malowniczych Wigier, gdzie w Tawernie przy Klasztorze Pokamedulskim wystąpi zespół BLED (godz. 20.00). Emil Miszk i Sławek Koryzno, tworzący ten duet, zaprezentują muzykę opartą na współbrzmieniu trąbki i perkusji.

 

Emil Miszk, znany ze swojej przynależności do tradycji jazzowej oraz całkowitej wolności w improwizacji, współzałożyciel niezależnej wytwórni Alpaka Records, jednego z najciekawszych wydawnictw z muzyką jazzową i improwizowaną w Polsce oraz lider zespołu Emil Miszk & The Sonic Syndicate, z którym w roku 2019 zdobył najbardziej prestiżową nagrodę środowiska muzycznego w Polsce – FRYDERYK w kategorii Jazzowy Debiut Roku za album „Don't Hesitate!” oraz Sławek Koryzno, doświadczony perkusista związany z trójmiejską sceną muzyczną, mający na swoim koncie współpracę z takimi muzykami jak: Zbigniew Namysłowski, Leszek Możdżer, Piotr Lemańczyk, Sławek Jaskułke, Leszek Kułakowski, stworzyli muzykę, która przenosi słuchaczy w zupełnie inny wymiar dźwięków.

 

BLED jest efektem przemyślanej fuzji elektroniki i jazzu. Artyści, zamiast na spektakularne efekty, postawili na harmonię i delikatność. Tym samym stworzyli muzykę, która doskonale wpisuje się w klimat Wigierskiego Parku Narodowego.

 

Ensemble Gamut!: Eksperymentalna fuzja dźwięków

Na zakończenie przed publicznością wystąpi fiński zespół Ensemble Gamut! - gwiazda 5. edycji Festiwalu „Wigrosfera” (godz. 21.00). To wyjątkowy kolektyw specjalistów od muzyki dawnej i ludowej, którzy nieustannie poszukują nowych sposobów jej wykonywania. Aino Peltomaa, Ilkka Heinonen i Juho Myllylä łączą w swojej twórczości elementy średniowiecznej i renesansowej materii dźwiękowej z fińskimi pieśniami ludowymi, improwizacją oraz elektroniką.

 

Rezultatem tych poszukiwań są intrygujące, świeże brzmienia, określane przez krytyków jako "oświecające" i „kojące".

 

Muzycy Ensemble Gamut!:

Aino Peltomaa, wokalistka Ensemble Gamut!, to artystka, która w swojej twórczości splata muzykę dawną, folkową, jazz, sztuki wizualne, taniec i multimedia. Jej unikalne aranżacje wokalne były wykonywane przez takie zespoły, jak Emma Salokoski Voices.

Ilkka Heinonen, helsiński muzyk i kompozytor specjalizujący się w muzyce folkowej i world music. Gra on na jouhikko (fińskiej/karelskiej/estońskiej lirze smyczkowej), kontrabasie, violone (duże skrzypce) i violi da gamba. Heinonen w swoich solowych programach eksploruje granice między sacrum a profanum, bazując na praktykach wykonawczych muzyki karelsko-jouhikkowej i muzyki dawnej.

Juho Myllylä to wszechstronny artysta, który ukończył studia w Konserwatorium w Amsterdamie. Specjalizuje się on w grze na flecie, gitarze elektrycznej, jest wokalistą i autorem tekstów. Myllylä współpracuje również z renomowanym zespołem renesansowych flecistów The Royal Wind Music.

 

Festiwal "Wigrosfera" to wyjątkowa okazja, aby zanurzyć się w magii dźwięków i przyrody. Suwalszczyzna, z jej malowniczymi krajobrazami, stanowi idealną scenerię dla tego wydarzenia, umożliwiając publiczności na pełne doświadczenie synergii między sztuką a naturą.

 

Kalendarium