Powstało badanie wizerunkowe Suwałk

Jak odbierane jest miasto Suwałki przez turystów i przedsiębiorców oraz samych mieszkańców

Jak odbierane jest miasto Suwałki przez turystów i przedsiębiorców oraz samych mieszkańców można dowiedzieć się z przeprowadzonego w tym roku badania wizerunkowego Suwałk. 

 

W czwartek (11.08) w Parku Naukowo Technologicznym w Suwałkach odbyło się spotkanie z mediami, podczas którego zaprezentowany został raport z badań marketingowych Miasta Suwałki. Badanie zostało zlecone między innymi ze względu na powstające obecnie dwa dokumenty strategiczne: "Strategia Promocji Suwałk", a także "Program Rozwoju Przedsiębiorczości do roku 2030". Ma ono na celu określenie jak odbierane jest miasto przez turystów i przedsiębiorców, ale także samych mieszkańców, a w szczególności ludzi młodych. Badania opracował Instytut Badawczy IPC z Wrocławia na podstawie ankiet telefonicznych i internetowych, a także wywiadów grupowych. Zostało ono przeprowadzone na początku bieżącego roku. 

- Suwałki są miastem kompaktowym, wszędzie jest blisko i można dosyć szybko i sprawnie przejść przez Suwałki, dotrzeć do miejsc, do których chcielibyśmy dotrzeć. Oczywiście przez mieszkańców Polski, turystów, którzy tu byli lub nie byli, ale znają Suwałki z przekazów medialnych, jest to biegun zimna i miejsca z mapy pogody. Natomiast te skojarzenia są pozytywne i mogą być wyzwaniem na przyszłość, aby te pozytywne wątki kontynuować no i oczywiście poprawić coś co zostało wskazane jako słaba strona. Mam tutaj na myśli bazę noclegową. 1/5 ankietowanych złorzeczyła na to. Myślę, że też warto pomyśleć o atrakcjach turystycznych. Nie mam na myśli tylko muzeów czy galerii, nie mniej warto jednak pomyśleć nad tym, żeby wygenerować jeszcze jakieś inne miejsce, które mogą być nowym wyróżnikiem dla Suwałk - mówił podczas spotkania Artur Kotliński z Instytutu Badawczego IPC z Wrocławia. 

Ankiet zostało podzielona na trzy części, osobno dla mieszkańców, przedsiębiorców i turystów. I tak sami suwalczanie według przeprowadzonego badania oceniają miasto jako miasto bardzo czyste i zadbane (zarówno pod względem uporządkowania przestrzeni miejskiej i jego estetyki, jak i czystego środowiska i zdrowego powietrza). Suwałczanie wskazują na dobry stan dróg, chodników i ścieżek rowerowych w mieście. Uważają Suwałki za bezpieczne dla mieszkańców. Elementami, które mieszkańcy oceniają relatywnie źle, a które są dla nich bardzo ważne, są dostęp do opieki zdrowotnej i koszty życia.

 

Przedsiębiorcy ocenili miasto jako dobre miejsce do prowadzenia działalności gospodarczej, a zapytani o to co należałoby zmienić pod tym względem w mieście najczęściej odpowiadali, że nic, bądź nie byli w stanie podać żadnych konkretnych propozycji. Przyczyną takiego stanu rzeczy może być to, że władze Suwałk, nawet jeśli w szczególny sposób nie wspierałyby przedsiębiorców, to również nie tworzą przeszkód czy barier dla rozwoju biznesu. Ponadto, wielkość miasta sprzyja szybkiemu przemieszczaniu się i załatwianiu spraw, co pozytywnie wpływa na efektywniejsze wykorzystaniu czasu. Wśród propozycji działań wspierających biznes, najpopularniejsze dotyczyły rozbudowy infrastruktury oraz obniżenia podatków i opłat lokalnych, czy wprowadzenia ulg podatkowych.

 

Turyści, którzy odwiedzili miasto, jako jego mocne strony wskazywali najczęściej bogactwo przyrodnicze całej Suwalszczyzny (jeziora, lasy, parki) – 30%, oraz dogodne położenie geograficzne – 18%. Wśród osób, które odwiedziły miasto, łącznie 79% ankietowanych poleciłoby Suwałki jako miejsce noclegu i wypoczynku. Wypoczynek, ogółem – na Suwalszczyźnie, rekomenduje łącznie 66% turystów. Nieco ponad połowa turystów, którzy nigdy nie byli w Suwałkach deklaruje zainteresowanie odwiedzeniem miasta i regionu (kolejno 51% i 55%). 16% osób, które odwiedziły Suwałki wskazało, że w mieście brakuje pewnych elementów ważnych dla turystów. Najczęściej wskazywano na niedostatek atrakcji turystycznych, bazy noclegowej oraz atrakcji i rozrywki dla dzieci.

 

Artur Kotliński stwierdził, że posługując się szkolną skalą można powiedzieć, że mieszkańcy, turyści i przedsiębiorcy wystawili miastu "czwórkę".

- Myślę, że to taka mocna czwórka na półrocze, z zadatkami nawet na to, aby uzyskać piątkę na koniec roku. Suwałki wypadają więc dobrze na tle krajowym. Są takie miejsca w Polsce, gdzie niestety ten wizerunek i opinie na temat władz lokalnych, czy samego miejsca niekoniecznie są korzystne. 

Z pełnymi wynikami badania można zapoznać się TUTAJ!

1 Komentarzy

I żadnego skojarzenia z Suwałki Blues Festiwal? Oj, marnie...

Dodaj komentarz