78. rocznica Obławy Augustowskiej

Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej w Gibach

 

Obchody 78. rocznicy Obławy Augustowskiej odbyły się w niedzielę (16.07) na Wzgórzu Krzyży w Gibach. 

 

Parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, delegacje służb mundurowych, Poczty Sztandarowe, wierni z parafii oraz rodziny ofiar wzięli udział w 78. rocznicy Obławy Augustowskiej, zorganizowanej przez Gminę Giby, Parafię Rzymskokatolicką w Gibach i Instytut Pamięci Narodowej – Oddział w Białymstoku. Centralne uroczystości miały miejsce w niedzielę (16.07), a rozpoczęła je Msza Święta w kościele pod wezwaniem świętej Anny w Gibach. Zgromadzonych powitał ks. kan. Jarosław Pierzgalski, proboszcz parafii w Gibach. Zwrócił uwagę na obecność relikwii, m.in. św. Andrzeja Boboli, patrona Polski oraz kopii cudownego wizerunku Matki Bożej Łaskawej, która peregrynuje po diecezji ełckiej. Następnie zebrani udali się pod Pomnik Ofiar Obławy Augustowskiej, aby oddać hołd pomordowanym Patriotom. Na zakończenie uroczystości Delegacje złożyły kwiaty pod krzyżem, gdzie na kamiennych tablicach wypisane są nazwiska osób, które nigdy nie powróciły do rodzin, a ich los jest przemilczany. Całość zakończy wspólna agapa na placu obok hali sportowej.

 

Na wzgórzu, przy symbolicznym grobie ofiar odczytano listy: Bogusława Szczerbińska, wicewojewoda podlaski odczytała list od Mateusza Morawieckiego, premiera RP, a Piotr Wasilewski, dyrektor Biura Ministra w Ministerstwie Cyfryzacji pismo od wiceministra Adama Andruszkiewicza. Głos zabrali między innymi Krzysztof Jurgiel, eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości, Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki. Robert Bagiński, wójt gminy Giby, wyrażając wdzięczność za wspólne, tak uroczyste upamiętnienie ofiar Obławy Augustowskiej, podkreślił, że społeczność już od 32 lat pielęgnuje pamięć. Wyraził nadzieję, na zakończenie prac poszukiwania ofiar, aby mogli spocząć w godnym miejscu. Na uroczystość przybyli również posłowie Maria Kurowska i Mieczysław Baszko, przedstawiciele władz samorządu województwa podlaskiego, powiatu sejneńskiego i miasta Augustów, przedstawiciele władz okolicznych gmin, żołnierze 12. Batalionu Lekkiej  Piechoty w Suwałkach I. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Polskiej Organizacji Wojskowej, orkiestra dęta sejneńskiej OSP i wielu innych.

 

W wyniku tzw. „obławy augustowskiej” przeprowadzonej między 12 a 28 lipca 1945 r. siłami NKWD przy wsparciu UB i KBW na Suwalszczyźnie aresztowano około 2 tysięcy osób: mężczyźni, kobiety i nastoletnie dzieci. Po brutalnych przesłuchaniach wyselekcjonowano grupę około 600 osób, przeważnie związanych z podziemiem niepodległościowym, które zostały wywiezione w nieznanym kierunku i wszelki ślad po nich zaginął. Do dziś, pomimo starań, nie wiadomo, gdzie są ich groby. Bliscy co roku przybywają na miejsce symbolicznej mogiły w Gibach.

 

Foto: Diecezja Ełcka/Gmina Giby

Dodaj komentarz