Gitara na rondzie pozostaje bez zmian

Gitara promująca Suwałki Blues Festiwal

Nie są planowane żadne prace związane ze zmianą strony wizualnej gitary umieszczonej na rondzie u zbiegu ulic Armii Krajowej, gen. Kazimierza Pułaskiego i rotmistrza Witolda Pileckiego.

 

Interpelację w sprawie poprawy wizualnej strony gitary umieszczonej na rondzie przy ul. Pułaskiego w Suwałkach złożył Bogdan Bezdziecki z Prawa i Sprawiedliwości. Zdaniem radnego dzieło budzi wiele kontrowersji i raczej negatywny odbiór mieszkańców w odniesieniu zwłaszcza do jego kolorystyki. - Bliżej nieokreślona barwa gitary przypominająca rdzę, tworzy wrażenie starej skorodowanej i nieestetycznej konstrukcji, a nie obiektu który ma cokolwiek promować, często jest przedmiotem kpin zarówno mieszkańców, jak również turystów - argumentował Bezdziecki. 

 

W odpowiedzi Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk przekazał, że oryginalna forma gitary bluesowej, „mocnej jak stal” z której została wykonana, celowo przedstawiona została w rzeźbiarski sposób, który jednoznacznie kojarzy się ugruntowaną w świadomości Podlasian tradycją bluesowej kultury muzycznej Miasta Suwałki. -Szlachetny charakter tego urządzenia nadaje właśnie materiał, stal o naturalnym rdzawym nalocie, który został specjalnie nadany podczas procesu wykonawczego przez specjalistów renomowanej firmy konstrukcji stalowych. Przemalowanie starannie wykonanej „rdzy” wiązałoby się ze zniszczeniem tej warstwy wykończeniowej, ponadto samo przemalowanie nie dałoby oczekiwanych rezultatów. Fachowo podchodząc do zadania zmiany w/w dzieła, należałoby najpierw całość konstrukcji oczyścić (np. poprzez piaskowanie), potem odrdzewić, zaimpregnować i zabezpieczyć antykorozyjnie a następnie pomalować farbami odpornymi na warunki atmosferyczne i zanieczyszczenia spalinowe oraz drgania - przekazał.

 

Zastępca prezydenta dodał, że oczekiwany przez radnego lepszy efekt wizualny musiałby wymagać bardzo dużego nakładu finansowego i roboczogodzin pracy. - Efekt ten okazałby się krótkotrwały i docelowo gorszy niż obecnie, nie mówiąc już o utracie unikalnego materiału, charakteru i kolorytu instalacji. Zamierzonego przez projektanta efektu, przy zastosowaniu materiału stalowego z naturalnym nalotem rdzy w swoim najnaturalniejszym kolorze rdzy nie można podważyć. Materiał ten jest szlachetny, solidnie wykorzystany i obrobiony oraz zainstalowany. Rzeźb przestrzennych wykonanych właśnie taką techniką jest na całym świecie bardzo wiele, dlatego w mojej ocenie nie ma obaw aby wizytówka Suwałki Blues Festival miała przynieść ujmę lub słowa krytyki. Wszelkie działania na rzecz mieszkańców Miasta i promocji jego walorów mogą spotkać się zawsze z czyjąś odmienną opinią natomiast moim zdaniem niniejsza instalacja została wykonana w oryginalny sposób co do swej formy i materiałów, po to aby na długie lata promowała kulturalne wydarzenie Miasta Suwałki. Mając powyższe na uwadze uprzejmie informuję, iż nie są planowane żadne prace związane ze zmianą strony wizualnej instalacji umieszczonej na rondzie u zbiegu ulic Armii Krajowej, gen. Kazimierza Pułaskiego i rotmistrza Witolda Pileckiego - zakończył Kurzyna.

3 Komentarzy

Gitara jest zwyczajnie brzydka. Dla niektórych zardzewialy pług za stodołą jest dziełem sztuki, a dla innych zwyczajnie zardzewialy pługiem. W tym przypadku kolor tej konstrukcji kojarzy się jednoznacznie i większość nie zastanawia się co autor miał na myśli. No ale ktoś kasę za to przytulił to głupio się z tego wycofać.

Dodaj komentarz