Krótka charakterystyka pomp wielostopniowych. Sprawdź, co warto o nich widzieć

Krótka charakterystyka pomp wielostopniowych. Sprawdź, co warto o nich widzieć

 

Spis treści: Czym jest pompa wielostopniowa?, Zastosowanie pomp wielostopniowych, Najważniejsze zalety pomp wielostopniowych, Podsumowanie.


Pompy wielostopniowe mają bardzo konkretne przeznaczenie. Stosuje się je przede wszystkim w tych instalacjach, w których występuje problem zbyt niskiego ciśnienia wody – najczęściej z winy zakładu wodociągowego, który przyłącza kolejne nieruchomości do starej, mało wydajnej sieci. Urządzenia te nazywa się więc pompami do podnoszenia ciśnienia lub pompami pionowymi. Jaka jest ich charakterystyka? Co warto o nich wiedzieć? Kiedy należy zastosować taką pompę? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.


Czym jest pompa wielostopniowa?
Pompy wielostopniowe to urządzenia przeznaczone do zwiększania ciśnienia wody, które wyróżniają się specyficzną konstrukcją hydrauliczną. Zastosowano w nich wiele połączonych szeregowo wirników (nazywanych stopniami), które zwiększają energię kinetyczną i tym samym ciśnienie płynu.
Dzięki takiej budowie pompy pionowe są w stanie generować bardzo wysokie ciśnienie na wyjściu, również na końcowych odcinkach bardzo rozbudowanych instalacji. Są więc idealne do zastosowań, w których wymagane jest przetłaczanie cieczy na znaczną wysokość lub na znaczne odległości długimi odcinkami rurociągów.


To trzeba wiedzieć: „Jak działają stopnie w pompie głębinowej? Zasada działania pompy głębinowej jest relatywnie prosta: wirnik jest wprawiany w ruch przez silnik elektryczny, co powoduje jego obracanie się, przyspieszanie wody w studni czy w innym źródle i jej przechodzenie przez dyfuzor. Następnie dyfuzor zamienia energię kinetyczną wody (jej prędkość) na energię ciśnieniową, co pozwala na podniesienie wody na większą wysokość”. Źródło, za: https://domabc.pl/woda,ac293/czym-sa-stopnie-w-pompie-glebinowej,17536


Zastosowanie pomp wielostopniowych
Podstawowym celem stosowania pomp wielostopniowych jest zwiększenie ciśnienia wody w instalacji. Problem zbyt niskiego ciśnienia może występować np. w domach znajdujących się na końcowych odcinkach sieci wodociągowej czy na wyższych kondygnacjach leciwych budynków.
Użycie pompy wielostopniowej nie tylko rozwiązuje ten problem od ręki, ale też pozwala uniknąć kosztownych i kłopotliwych prac związanych z modernizacją instalacji.
Ponadto pompy wielostopniowe znajdują zastosowanie m.in. w systemach zaopatrywania w wodę, mogą obsługiwać procesy przemysłowe wymagające wysokiego ciśnienia (np. w przemyśle chemicznym i naftowym), zasilają instalacje przeciwpożarowe czy systemy nawadniania.


Najważniejsze zalety pomp wielostopniowych
Spośród wielu zalet pomp wielostopniowych warto wymienić ich zdolność do pracy przy wysokim ciśnieniu, znaczną wydajność w przetłaczaniu cieczy na duże odległości lub wysokości, a także uniwersalność zastosowania. Co ważne, są to urządzenia o kompaktowej budowie, zwłaszcza w relacji do wydajności, co pozwala instalować je nawet w miejscach o ograniczonej przestrzeni.


Ekspert radzi: „ Jak wybrać odpowiednią pompę pionową? Wybór takiej pompy warto zostawić fachowcom, którzy wezmą pod uwagę zarówno oczekiwane przez inwestora ciśnienie wody, jak również warunki środowiskowe, w jakich przyjdzie pracować urządzeniu. Aby prawidłowo dobrać pompę pionową trzeba przede wszystkim znać wymagają wydajność, wysokość podnoszenia, a także m.in. określić rodzaj i gęstość pompowanej cieczy.” Źródło: https://sklep-hydros.pl/blog/poradnik/Pompy-pionowe-wielostopniowe-w-jakim-celu-sie-je-stosuje.html


Podsumowanie
Pompy wielostopniowe, z uwagi na specyficzną konstrukcję, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie konieczne jest podniesienie ciśnienia wody w instalacji – zarówno w budynkach mieszkalnych (jedno- i wielorodzinnych), jak i w hotelach, pensjonatach, budynkach firmowych czy zakładach przemysłowych.
Częstym zastosowaniem takich pomp jest zwiększanie ciśnienia w instalacjach przeciwpożarowych, od których wymaga się maksymalnej sprawności.
Pompy wielostopniowe są także nieodłącznym elementem instalacji wodnej myjni samochodowych, w tym samoobsługowych (bezdotykowych).


Warto się zapoznać: „Recepta na rzadką awarię. Ustalenie i usunięcie przyczyn wybranych uszkodzeń zespołów wirujących pomp wielostopniowych. Zespół wirującej wielostopniowej pompy odśrodkowej uległ bardzo rzadkiej awarii - deformacji i uszkodzeniu tylnej tarczy wirników końcowych stopni pompy. Na podstawie przeprowadzonych badań i analiz ustalono przyczynę tej awarii, a uzyskane wyniki umożliwiły opracowanie zaleceń remontowych”. Źródło; https://www.infona.pl/resource/bwmeta1.element.baztech-d9798369-d144-4c1e-a177-f2366ad04f20


Jak widać pompy pionowe są masowo wykorzystywanymi urządzeniami, dzięki którym funkcjonuje wiele branż i sektorów przemysłu, nie wspominając już o sieciach wodociągowych zaopatrujących ludność w wodę do celów bytowych i spożywczych.

 

Dodaj komentarz