Jak zamontować klimatyzację w domu?

Jak zamontować klimatyzację w domu?

 

Klimatyzacja to rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w budynkach użyteczności publicznej czy komercyjnych firmach. Coraz częściej znajduje zastosowanie również w domach prywatnych. Klimatyzacja znacząco poprawia komfort domowników i pomaga utrzymać właściwą temperaturę w pomieszczeniu. Wiele wątpliwości wzbudza jednak kwestia montażu klimatyzacji, serwis urządzenia czy też naprawa. Wyjaśniamy zatem, jak zamontować klimatyzację i zadbać o konserwację jednostki.

 

Na czym polega montaż klimatyzacji?

Jeśli planujesz takie rozwiązanie jak klimatyzacja montaż musi być wykonany przez profesjonalną firmę, która specjalizuje się właśnie w tej dziedzinie. Najlepiej znaleźć firmę, która oferuje nie tylko montaż systemów klimatyzacji, ale także serwis klimatyzacji i naprawę. Fachowcy powinni legitymować się odpowiednimi kwalifikacjami i posiadać Świadectwo Kwalifikacji w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane.

 

Fachowcy zaczynają montaż klimatyzacji od wyboru miejsca przeznaczonego dla jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej. Wewnątrz pomieszczenia mocuje się specjalny stelaż, a w następnej kolejności podłączana jest instalacja freonowa i elektryczna do jednostki wewnętrznej. Jednostkę wewnętrzną umieszcza się na przygotowanym stelażu.

 

Następnie prace związane z montażem klimatyzacji przebiegają na zewnątrz budynku. Jednostka zewnętrzna montowana jest na stabilnej podkładce, na zewnętrznej ścianie. Bardzo ważnym krokiem jest natomiast podłączenie odpływu skroplin i instalacji freonowej oraz połączenie obu jednostek. Na koniec montażyści sprawdzają szczelność instalacji, odpowietrzają układ oraz wypełniają instalację czynnikiem chłodniczym.

 

Jaką klimatyzację wybrać do domu: split czy multisplit?

Do wyboru masz dwa rodzaje klimatyzacji. Możesz skonsultować się z firmą, która w ofercie usługi montażu klimatyzacji. Fachowcy z pewnością doradzą, która opcja sprawdzi się najlepiej. Weź pod uwagę takie aspekty jak:

 

  • Liczba pomieszczeń do klimatyzacji – klimatyzacja split sprawdzi się do jednego pomieszczenia, natomiast multisplit z powodzeniem klimatyzuje więcej pomieszczeń. Do jednej jednostki zewnętrznej można wówczas podłączyć kilka jednostek wewnętrznych. Oczywiście takie rozwiązanie jest nieco droższe niż klimatyzacja split.
  • Funkcje dodatkowe – niektóre modele urządzeń do klimatyzacji wyposażone są w takie funkcje jak zdalne sterowanie, jonizacja, wentylacja itp.
  • Estetyka – w przypadku klimatyzacji multisplit jednostki wewnętrzne są zwykle mniejsze i bardziej estetyczne, łatwiej dopasować je do wystroju wnętrza.

 

Niezależnie od tego, jaki rodzaj klimatyzacji wybierzesz – najważniejszy jest profesjonalny montaż klimatyzacji. Trzeba również pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzeń, a w razie potrzeby niezbędna jest naprawa klimatyzacji. Dlatego też najlepiej zdecydować się na firmę, która świadczy kompleksowe usługi z zakresu klimatyzacji.

 

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz