5 elementów podnoszących sprzedaż na stronie firmowej

5 elementów podnoszących sprzedaż na stronie firmowej

Strona firmowa jest jak przedstawiciel handlowy pracujący dla Ciebie 24 godziny na dobę. Jej zadaniem jest sprzedanie Twojej oferty i przekonanie zainteresowanych, że jesteś najlepszym wyborem. A co jeśli Twój przedstawiciel nie spisuje się najlepiej? Klienci odwiedzają stronę, ale brak po tych odwiedzinach kontaktu/sprzedaży? W Jegla Studio na co dzień tworzymy nowoczesne i skuteczne strony internetowe. Przedstawiamy 5 elementów, które możesz zmienić, by podnieść sprzedaż i efektywność swojej strony.

 

Popchnij odbiorcę do działania

O ich skuteczności od dawna wiedzą duże firmy i korporacje. Na każdym kroku zachęcają nas – kup, zarejestruj się, napisz. O czym mowa? O CTA (Call To Action – z ang. zawołanie do działania), czyli wezwaniu do aktywności. Na stronie najczęściej widoczne jako przycisk z napisem zachęcającym do wykonania określonej czynności. Jaką rolę CTA pełni na stronie firmowej? Wyobraź sobie, że chcesz kupić telefon. Na stronie sklepu poznajesz wszystkie jego zalety, czytasz o korzyściach. Wiesz już, że to produkt idealny dla Ciebie. Brak jednak przycisku, który umożliwiłby Ci sfinalizowanie kupna. Szukanie innej możliwości frustruje Cię i wychodzisz. CTA to wisienka na torcie zamykająca rozpoczęty proces. Nie ma dużej różnicy między prośbą o kontakt („napisz do nas”), a zaproszeniem do kupna („kup”). Każdorazowo jest to delikatne popchnięcie odbiorcy w stronę celu, który chcemy osiągnąć. Gdzie najczęściej zauważamy brak CTA? Na końcu strony „O nas” oraz pod tekstem prezentującym ofertę.

 

Mów do odbiorcy w jego języku

Specjaliści oceniają, że pierwszym elementem strony, który oceniamy jest jej estetyka. Po piętach depcze jej jednak content, czyli treść. Chcąc podnieść sprzedaż warto zadbać o odpowiedni język – komunikacja powinna celnie trafiać do odbiorcy. Jak to osiągnąć? Przyjrzyj się swoim klientom. Kim są? Co lubią? Jak rozmawiają? Sprzedając produkty dla niemowląt wczuj się w rolę matki. Uwypuklij te zalety, które ona uznałaby za kluczowe. Zabawka powinna być nowoczesna czy bezpieczna? Ubranko modne czy wykonane z hipoalergicznego materiału? Odpowiedzi są proste, gdy wiesz, co jest ważne dla Twojego klienta.

 

Konstruując treści na stronę internetową warto zadbać też o ich architekturę, czyli odpowiednie rozplanowanie. Jeden z modeli to schemat „ poznaj – polub – zaufaj – zapłać”. Opiera się na prowadzeniu odbiorcy poprzez treści w taki sposób, by zakup był naturalnym i niewymuszonym krokiem w całym procesie. To szczególnie ważne w branżach, w których zaufanie i dobre relacje stanowią priorytet.

 

Ułatw wyszukiwarce zrozumienie Twojej strony

Oprócz ludzi Twoją stronę internetową regularnie będą ją odwiedzać również roboty wyszukiwarek, w tym Google. Im także warto ułatwić zapoznanie się z zawartością Twojej witryny. Dzięki temu odwdzięczą się wyświetlając ją wyżej w wynikach. Robotami kieruje sztuczna inteligencja, które w największym stopniu opiera się na treści. Warto zatem pisać dużo i merytorycznie o tym, czym się zajmujemy. Im więcej użytecznych informacji zawrzemy na stronie, tym chętniej wyszukiwarki pokażą ją użytkownikom. Dodatkowo, aby jeszcze bardziej ułatwić robotom indeksującym interpretację kluczowych treści, użyj mikroformatów i mikrodanych. Dzięki nim Google bezbłędnie rozpozna w ciągu cyfr numer telefonu, a w ciągu liter – adres Twojej siedziby. Tak pozyskane informacje użyje do pełniejszego wyświetlenia Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Im ich więcej, tym większa szansa na przyciągnięcie zainteresowania użytkownika wyszukiwarki, a to oznacza kolejnego potencjalnego klienta Twojej firmy.

 

Uwidocznij dane kontaktowe

Choć nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę, Twoja strona pełni wiele funkcji. To firmowa wizytówka, informacja o ofercie, ale też sposób kontaktu. Okazuje się, że sama zakładka „Kontakt” to za mało. Zmiana przynosząca korzyść to rozszerzenie widoczności danych kontaktowych na całą stronę i numer telefonu widoczny na pierwszy rzut oka. Dobra praktyka? Umieszczenie danych w nagłówku strony oraz stopce – to pierwsze miejsca, w których odbiorcy szukają kontaktu, często jeszcze przed kliknięciem w „Kontakt”. Dodatkowe ułatwienie to urozmaicenie opcji skontaktowania się. Formularz kontaktowy i mail to dziś podstawy ułatwiające kontakt wszystkim tym, których stresują telefony do obcych osób lub np. mają wady wymowy.

 

Nie pozostawiaj wątpliwości – jesteś najlepszy!

Strona internetowa coraz częściej stanowi pierwszy kontakt klienta z Twoją firmą. Używając reguły społecznego dowodu słuszności możesz łatwo sprawić, by nie był ostatnim. W 1984 roku profesor psychologii Robert Cialdini sformułował tezę zakładającą, że ludzie nie wiedząc jak ustosunkować się do nowej sytuacji/propozycji zdają się na opinię innych. Reguła ta jest aktualna i wykorzystywana do dzisiaj. Co oznacza dla Twojej strony? Opinie zadowolonych klientów. Ich brak osłabia jej siłę, obniża poziom zaufania odbiorcy i sprawia, że decyzja o podjęciu współpracy jest utrudniona. Rekomendacje innych są najlepszą laurką. Pochwal się nimi i nie pozostawiaj wątpliwości – jesteś najlepszy!

 

Artykuł przygotowali: Ula Wawrzyn i Paweł Mrozowski z Jegla Studio. Pomagamy przedsiębiorcom zyskiwać klientów i podnosić sprzedaż poprzez tworzenie dla nich nowoczesnych stron internetowych oraz marketing w internecie.

Dodaj komentarz