50-lecie Państwowej Szkoły Muzycznej w Suwałkach

Uroczyste Obchody Jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia

 

Uroczyste Obchody Jubileuszu 50-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia odbyły się w piątek (01.03) w Suwałkach.

 

Uczniowie, rodzice, absolwenci, nauczyciele, władze miasta i parlamentarzyści piątkowy wieczór spędzili w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach, gdzie odbył się wyjątkowy recital z okazji 50-lecia istnienia placówki. Na początek wystąpiła utalentowana i nagradzana pianistka Kamila Sacharzewska, która w październiku 2023 roku znalazła się w gronie finalistów II Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych i otrzymała wyróżnienie oraz nagrodę dla najlepszego polskiego uczestnika konkursu, który nie otrzymał nagrody głównej. 

 

Oprócz Kamili w recitalu udział wzięli Justyna Rapacz - mezzosopran i Karolina Siemienowicz - fortepian; Paweł Jaczewski - saksofon i Danuta Long - fortepian;  Zespół Wokalny Specjalności Wokalistyka i Karolina Zwiewka - fortepian;  Dziecięca Orkiestra Orffowska i Beata Maria Michniewicz - dyrygent, a także Orkiestra PSM II st. w Suwałkach, Chór Dziecięcy „Viva E Canto” PSM I st. w Suwałkach, Grzegorz Bogdan - dyrygent i Cezary Gójski - koncertmistrz. Po występach przyszedł czas na tradycyjne przemówienia, gratulacje i pamiątkowe upominki. Jubileuszu gratulował m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, wojewoda podlaski Jacek Brzozowski oraz posłowie z Suwałk Jacek Niedźwiedzki i Jarosław Zieliński. 

- Cieszymy się z tego, że ta szkoła ma takich wybitnych absolwentów, jak chociażby Kamila Sacharzewska, ale nie tylko. Jest to szkoła, która bardzo wiele wnosi do życia kulturalnego naszego miasta. To bardzo istotne, że tworzymy tu warunki dla dzieci utalentowanych muzycznie i wokalnie. Tutaj w Suwałkach mogą kształcić się, a później rozwijać swoje talenty na uczelniach w Polsce. Dla nas to wzbogacenie oferty, ale szkoła akcentuje swoją obecność również przy miejskich wydarzeniach i ważnych uroczystościach.  Nie musimy sprowadzać gwiazd z zewnątrz. Mamy własne perełki, które świetnie się prezentują i występują nie tylko przed suwalską publicznością - mówił prezydent Suwałk. 

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Suwałkach została powołana w 1973 roku i mieściła się na ulicy Kościuszki 62. W 1979 roku szkoła została organizatorem pierwszego letniego obozu muzycznego dla szkół muzycznych z regionu. Początek lat 80-tych to czas przekształcenia placówki w Szkołę Muzyczną I i II stopnia. Nawiązano kontakty edukacyjno-artystyczne ze szkołą muzyczną w Grande-Synthewe Francji, zorganizowano pierwszy Festiwal Muzyczny organizowany przez szkolne koło "Jeunesses Musicales", a także odbyły się pierwsze egzaminy dyplomowe w PSM II stopnia (1985 r.). W 1990 roku szkoła przeniosła się do nowej siedziby przy ulicy Noniewicza 83. Utworzone zostały wtedy nowe klasy instrumentalne. W 1992 roku otwarta została klasa wokalna, a w 1999 roku działalność rozpoczęło Stowarzyszenie Edukacji Muzycznej w Suwałkach. Kolejne lata to m.in. pierwsze edycje wielu konkursów i festiwali jak np. I Festiwal Saksofonowy (2021r.), I Makraregionalny Konkurs Akordeonowy (2026r.), czy w 2009 roku I pierwsza edycja Konkursu "Konfrontacje młodych SłuchDoskonały", który od 2015 roku osiągnął zasięg ogólnopolski. 

-  Bardzo trudno jest zawrzeć w kilku słowach 50 lat historii szkoły. Mogę powiedzieć, że mam ogromną satysfakcję, że jestem w tym miejscu, na pięknej Suwalszczyźnie - a wcale nie musiało to tak wyglądać. Zawdzięczam to swojemu profesorowi, który zaproponował mi pracę, a potem świętej pamięci dyrektorowi Wawrzyniakowi, który zatrudniał mnie w tej szkole. Jestem dziesięć lat młodszy od historii szkoły jeśli chodzi o mój staż. Mogę z dumą powiedzieć, że nasi absolwenci reprezentują nas nie tylko w Europie, ale i na całym świecie. Są to instrumentaliści, wokaliści, którzy osiągnęli naprawdę wysoki poziom, są laureatami wielu konkursów, występują w europejskich operach i  nie tylko, także jesteśmy bardzo dumni - mówił Bernard Michniewicz, który od 1988 roku pełni funkcję dyrektora szkoły.

- Cały czas pracujemy nad tym, aby przekazać młodzieży wszystkie umiejętności, żeby mogli godnie i na jak najwyższym poziomie reprezentować kulturę i sztukę naszego kraju. Robimy to z wielką pasją, mamy wspaniałe grono pedagogiczne, które cały czas pracuje na to, żeby te dzieci jak najwięcej zyskały - dodała Marlena Borowska, założycielka Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. w Suwałkach. 

1 Komentarzy

Ciekawski lewak 2

02/03/2024

....Panu Bogdanowi Zdrojewskiemu - byłemu ministrowi kultury oraz Panu Donaldowi Tuskowi - premierowi RP w 2013 roku za przyznanie funduszy na remont, rozbudowę, modernizację i wyposażenie  naszej suwalskiej Szkoły Muzycznej I i II stopnia. 

Dodaj komentarz