Pamiętali o poległych w Krzywem

 80 lat temu Niemcy rozstrzelali 12 osób w Krzywem

 

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 6 im. Aleksandry Kujałowicz w Suwałkach uczestniczyli w czwartek (04.04) w obchodach pod pomnikiem w Krzywem, gdzie 80 lat temu Niemcy rozstrzelali 12 osób. 


Uczniowie SP 6 wraz z wychowawcami, dyrektor szkoły oraz Markiem Zborowskim-Weychmanem, nauczycielem i radnym miasta  zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem w Krzywem, gdzie 80 lat temu Niemcy rozstrzelali 12 osób. W obchodach uczestniczyli również zastępcą wójta gminy Suwałki, Krzysztof Gwaj, radny gminy Stefan Mackiewicz, Aneta Perkowska, dyrektor Ośrodka Czytelnictwa i Kultury Gminy Suwałki oraz mieszkańcy Krzywego i Sobolewa.

 

Ofiary to członkowie ruchu oporu, zamordowani w odwecie za zamach na Fritza Beninga, wpływowego Niemca, który w czasie wojny zajmował miejscowy dwór i zarządzał terpentyniarniami. Do wspólnej mogiły trafili również dwaj partyzanci polegli podczas zamachu na Beninga i dwaj inni członkowie ruchu oporu, ekshumowani i przeniesieni w to miejsce w późniejszym czasie. Zamach przeprowadziła grupa pod dowództwem Aleksandra Rydzewskiego, pseudonim Kos. Partyzanci chcieli zdobyć broń, którą posiadał Niemiec. Podczas akcji doszło do wymiany ognia. Zginęło dwóch partyzantów, a dowódca został ranny. Zginął również Fritz Bening, a zarządzany przez niego majątek spłonął. O tej historii opowiedział Pan Mackiewicz. Była też minuta ciszy.

 

1 Komentarzy

Ciekawski lewak 2

05/04/2024

majątek Friza Beninga tak sam sobie wziął i spłonął, czy spalili go partyzanci Rydzewskiego w tej bezsensownej akcji, która później pochłonęła kolejne niewinne ofiary? A tak do potencjalnych  hejtetow, warto poczytać kim był Fritz Bening i dlaczego był on jednak tolerowany przez większość Polaków w przeciwieństwie np. do niemieckiego żandarma-bydlaka o nazwisku Piko. 

Dodaj komentarz