Niemal 4 mln zł dla Państwowej Uczelni Zawodowej

subwencje na rok 2022 dla publicznych uczelni zawodowych

W poniedziałek (04.07) w Państwowej Uczelni Zawodowej odbyła się konferencja prasowa podczas której suwalska uczelnia otrzymała z Ministerstwa Edukacji i Nauki dodatkową subwencję w wysokości niemal 4 milionów złotych. 

 

O 136 mln zł Minister Edukacji i Nauki zwiększyło subwencję na rok 2022 dla publicznych uczelni zawodowych. To środki, które pozwolą na rozwój wyższego szkolnictwa zawodowego w różnych regionach Polski. Wsparcie otrzymają 34 uczelnie. W województwie podlaskim uczelnie z Suwałk i Łomży otrzymały ponad 8 milionów. W poniedziałek (04.07) do Państwowej Uczelni Zawodowej przyjechał Sekretarz Stanu w MEiN Dariusz Piontkowskiego, aby na ręce rektor Marty Kapusty wręczyć czek na kwotę 3 903 600 mln zł. 

- Środki mają służyć temu, aby uczelnia mogła lepiej funkcjonować i dalej się rozwijać. Wiem, że w ostatnim czasie subwencja oświatowa za mocno nie wzrastała. Był co prawda dodatkowe wzrosty związane z epidemią, nauką zdalną i przygotowaniem pierwszych roczników do nauki, ale pieniędzy na pewno nigdy nie za dużo. 4 mln zł dla uczelni w Suwałkach to średnio nieco kilkanaście procent więcej niż przypadało na jedną uczelnię zawodową w Polsce. Wynika to z tego, że ministerstwo chciało także docenić rozwój uczelni, zmiany które się dokonują, liczbę studentów i uczelnia w Suwałkach podobnie jak uczelnia w Łomży były oceniane nieco lepiej niż przeciętna uczelnia zawodowa w Polsce - mówił podczas briefingu prasowego w suwalskiej uczelni Piontkowski. 

Jako iż jest to subwencja, uczelnia ma pełną dowolność w wydatkowaniu tych pieniędzy. Może je przeznaczyć m.in na wzrost wynagrodzeń, czy nowe inwestycje. Marta Kapusta, rektor PUZ zapewniała, że dodatkowe środki na pewno będą sensownie zagospodarowane. 

- Uczelnia rozwija się w ostatnim czasie bardzo dynamicznie. Powstają nowe kierunki i nowe pracownie, dostosowane do nowoczesnego trybu nauczania. Tą dodatkową subwencję wykorzystamy jak najlepiej tylko potrafimy. Środki zostaną przeznaczone nie tylko na podnoszenie jakości kształcenia, ale mamy również kilka nowych inwestycji związanych z remontami.  

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz