Dziczyzna królowała w Centrum Kształcenia Rolniczego

Warsztaty z dziczyzny dla kół gospodyń wiejskich z podlaskiego

Koła Gospodyń Wiejskich z powiatów suwalskiego, sejneńskiego i augustowskiego pokazały w czwartek (25.11) w Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach, że potrawy z dziczyzny wcale nie muszą być skomplikowane w przyrządzeniu. 

 

Polski Związek Łowiecki w Suwałkach wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego przygotował szereg warsztatów dla Kół Gospodyń Wiejskich o tematyce związanej z dziczyzną, która która królowała w staropolskiej kuchni. Uczestniczy warsztatów uczą się jakie są właściwości dziczyzny i jak ją przyrządzać. Dziś warsztaty odbyły się w Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach. 

 

Jak powiedział Wojciech Zaniewski, Łowczy Okręgu PZŁ w Suwałkach, dziczyzna to produkt mało popularny i mało znany, a poprzez warsztaty chcą niejako odczarować ten rodzaj mięsa. 

- Odczarować, czyli pokazać, że nie jest to produkt trudny w gotowaniu, że warto po niego sięgnąć, gdyż jest to mięso bardzo chude i bardzo zdrowe, natomiast wśród naszego społeczeństwa bardzo mało popularne. Dziczyznę możemy spotkać w restauracjach, ale w naszych domach, poza środowiskiem myśliwskim, już nie. Mitem jest, że dziczyzna to produkt trudno dostępny. Możemy ją dostać blisko nas. W każdym kole łowieckim, gdy trwa sezon jest pozyskiwana dziczyzna, także nie jest to produkt tak trudno dostępny jak się ogólnie wydaje. 

Prowadzącą warsztaty w Suwałkach była Paulina Makarska, która doszła do finału programu Hell's Kitchen. Uczestnicy mieli za zadanie przygotować potrawy z różnych części jelenia. Szef kuchni przyznała, że początkowo byli przerażeni, później ciekawi, a na koniec wyszli już zadowoleni. 

- Dziczyzna to takie mięso jak każde inne i trzeba tylko odważyć się je przygotować. Jeśli ktoś na co dzień przyrządza kurczaka i dostanie do ręki wieprzowinę to też będzie dla niego jakaś różnica i większe wyzwanie. Jeżeli gospodynie przygotowują wołowinę, wieprzowinę, kurczaki i indyki, to myślę, że z dziczyzną też nie powinny mieć większych problemów. Nie mówię, że takie dania będą gościły na naszych stołach codziennie, ale z okazji święta czy rodzinnego spotkania będzie to bardzo dobra okazja, żeby taką dziczyznę wypróbować. 

 

Dodaj komentarz