Zbiornik retencyjny powstaje przy ul. Raczkowskiej

Zbiornik na wodę przy Raczkowskiej w Suwałkach

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji rozpoczęło budowę zbiornika retencyjnego, który ma zapobiec zalewaniu w trakcie ulewnych deszczy budynków zlokalizowanych w południowej części miasta. 

 

Budowla powinna być gotowa pod koniec października tego roku. Całkowita wartość inwestycji zgodnie z kosztorysem inwestorskim wynosi nieco ponad 2 mln zł netto, w tym wartość samego zbiornika to ok. 1,2 mln zł. Podstawowym zadaniem zbiornika ma być przejmowanie nadmiaru wód opadowych, które nie nadążą odpływać istniejącym systemem kanalizacji deszczowej podczas gwałtownych opadów deszczu.

 

- Wdrażamy rozwiązanie, które obiecaliśmy Suwalczanom w 2017 roku. Po wielu analizach oraz pracach projektowych firma na zlecenie Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji przystąpiła do budowy zbiornika przy ul. Krakowskiej o pojemności ponad 4,3 tys. m³.  Po doliczeniu dodatkowej pojemności, jaką pomieszczą rurociągi połączeniowe, uda się w nim zmieścić wodę jaka mieści się w 5 basenach wielkości basenu sportowego suwalskiego Aquaparku - informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

Budowa zbiornika retencyjno-rozsączającego nie jest jedyną inwestycją, która ma zapobiegać skutkom gwałtownych opadów, przewidzianą do realizacji w najbliższym czasie. Do końca września Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wybuduje przelew awaryjny wód opadowych do zalewu Arkadia z kanalizacji deszczowej odprowadzającej wody opadowe z Osiedla Piastowskiego (Zielona Górka). Inwestycja ta odciąży system kanalizacji deszczowej w ul. Grunwaldzkiej i będzie zapobiegać spiętrzeniu wody opadowej w okolicach Ronda Zesłańców Sybiru (rondo łączące ul. Grunwaldzką, 24 Sierpnia i Powstańców Wielkopolskich).

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz