Wmurowanie Kamienia Węgielnego pod nowy budynek dla osadzonych

uroczysta odprawa z okazji oficjalnego rozpoczęcia inwestycji w Areszcie

 

Uroczysty Akt Wmurowania Kamienia Węgielnego pod budowę nowego pawilonu dla osadzonych miał miejsce w piątek (12.05) na terenie Aresztu Śledczego w Suwałkach.

 

Decyzją Ministerstwa Sprawiedliwości na terenie Aresztu Śledczego w Suwałkach powstanie nowy pawilon zakwaterowania dla osadzonych z zakładu karnego zamkniętego, czyli dla osób skazanych za cięższe przestępstwa. Będzie to 255 nowych miejsc zakwaterowania, ambulatorium, gabinet RTG, gabinety wychowawców i psychologów. W trzykondygnacyjnym budynku znajdą się trzy oddziały mieszkalne, a dodatkowo powstaną place spacerowe, ciągi komunikacyjne oraz rozbudowana zostanie kuchnia. 

 

Dziś na terenie Aresztu Śledczego w Suwałkach odbyła się uroczysta odprawa z okazji oficjalnego rozpoczęcia inwestycji oraz Wmurowanie Kamienia Węgielnego. Dlaczego ta inwestycja jest tak ważna tłumaczył obecny na uroczystości Piotr Cieplucha, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. 

- Przed wszystkim chodzi o bezpieczeństwo rozumiane w bardzo wielu wymiarach. Najbardziej podstawowym, czyli takim, że nowoczesny budynek, odpowiadający wymogom XXI wieku, zapewni bezpieczeństwo funkcjonariuszom, osadzonym i okolicznym mieszkańcom. Z drugiej strony jest to zapewnienie bezpieczeństwa poprzez zwiększenie wydolności całej służby więziennej, zwłaszcza w tym najbliższym obszarze, gdyż jest to jedyna jednostka penitencjarna w promieniu stu kilometrów. Nowy pawilon będzie więc wpisywał się w całą sieć rozbudowywanej w tej chwili infrastruktury służby więziennej w różnych częściach kraju. No i wreszcie ten trzeci, najszerszy wymiar. Znajdujemy się w miejscu strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa Państwa Polskiego. Jest to tak zwany przesmyk suwalski. Niedaleko stąd jest granica Obwodu Królewieckiego, granica Białorusi i nasza wspólna granica z Litwą. Stąd jest to także element niezwykle istotny jeżeli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa w tym najszerszym kontekście. Jest to także docenienie ciężkiej pracy wszystkich funkcjonariuszek, funkcjonariuszy, pracowników służby więziennej, zwłaszcza w Areszcie Śledczym w Suwałkach. Wiem ze statystyk i z informacji od dyrektora, że wzorowo wykonujecie swoje obowiązki. Wiem też, że jest to podniesienie rangi tej jednostki w ramach służby więziennej, na co z pewnością ona zasługuje.  

Środki przyznane na realizację zadania w ramach programu modernizacji służby więziennej w latach 2022-2025 to 43 mln 300 tys. zł. Natomiast firma REM-BUD, który okazała się najlepsza z dziesięciu firm startujących w przetargu, wykona inwestycję za 39 337 000,00 zł. Budynek ma być gotowy w listopadzie 2024 roku.

 

11 Komentarzy

Adrian

12/05/2023

Porządnie budujcie, tak jak byście robili dla siebie, towarzyszu Zieliński!

Karol89

13/05/2023

Baraki postawić i jakąś produkcję ruszyć żeby mieli zajęcie a nie tyle kasy ładować w tak zbyteczny cel... Więzienie to nie sanatorium...

Jak zwykle nie mogło zabraknąć Pana Zielińskiego

No cóż, jak nie kościół to więzienie, ot państwo dobrobytu a chorych nie ma za co leczyć, tfuuuuu

Oglądałem filmiki, ale Szczudło posłanka pojechała po Zieliniaku, aż go zatkać musiało :P Nawet w durnych Suwałkach pisiory żrą się z gwardia Ziobry :P

Dodaj komentarz