Rozpoczął się Jarmark Folkloru

XXI Suwalski Jarmark Folkloru pod hasłem „Szkoci na Suwalszczyźnie”.

W sobotę (24.07) w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach rozpoczął się XXI Suwalski Jarmark Folkloru pod hasłem „Szkoci na Suwalszczyźnie”.

 

Kiermasz rękodzieła, wyrobów rzemieślniczych i regionalnych przysmaków, warsztaty rzemiosła, koncerty zespołów, solistów i kapel ludowych - to i wiele więcej czeka przez cały weekend na goście zebranych w Parku Konstytucji 3 Maja, gdzie po rocznej przerwie ponownie odbywa się święto kultur tradycyjnych Suwałk i Suwalszczyzny. Od tego roku organizatorzy postanowili w ramach Jarmarku Folkloru prezentować specyfikę, dorobek kulturowy i kapitał symboliczny jednej z wielu grup etnicznych, wyznaniowych, etnokonfesyjnych lub etnograficznych, której przedstawiciele zamieszkiwali lub nadal zamieszkują na Suwalszczyźnie i których suwalczanie są swego rodzaju duchowymi spadkobiercami.

 

Tegoroczna edycja jarmarku zorganizowana została pod hasłem „Szkoci na Suwalszczyźnie”. Staraniem hrabiego Michała Paca liczni osadnicy szkoccy pojawili się na tych terenach. W duchu celebrowania 300-lecia miasta Suwałki postanowiono więc szukać szkockich i celtyckich śladów w kulturze regionu i przywracać mieszkańcom pamięć o tym nieco „egzotycznym” dziedzictwie.

 

Jarmarku rozpoczęła parada zespołów ludowych i tradycyjnych, które śpiewając, przeszły w koło parku. Później na scenie pojawili się m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, Alicja Andrulewicz, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury i Witold Kowalewski, starosta suwalski, którzy wspólnie oficjalnie otworzyli XXI Suwalski Jarmark Folkloru. Po nich publiczność porwał zespół„Klekociaki” z Bociek. Dziś i jutro na scenie pojawi się jeszcze Kapela ZPiT „Suwalszczyzna”, „Ancyjas”, „Sploty”, a w muzyczno – taneczną podróż do celtyckich korzeni suwalskich Szkotów zabierze  zespół „Shamrock”. Odbędzie się również konkurs dla publiczności na najciekawszą stylizację inspirowaną strojem ludowym, tradycyjnym lub historycznym.

 

Dodaj komentarz