Powstała ostateczna wersja herbu Suwałk?

Nowa wersja herbu Suwałk z pozytywną opinię Komisji Heraldycznej

Po długiej przerwie gotowa jest nowa wersja herbu Suwałk, która tym razem otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej.

 

Po przerwie związanej z pandemią powraca temat herbu Suwałk. Przed kilkoma laty władze miasta postanowiły zająć się tym tematem ponieważ Komisja Heraldyczna, działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji uznała go za niezgodny z przyjętymi zasadami. Miasto Suwałki trzykrotnie podejmowało próby przyjęcia herbu zgodnego z przyjętymi podstawami prawnymi. Wystąpienia w tym zakresie kierowane były do Ministerstwa i Komisji Heraldycznej w latach 2005, 2011 i 2014. Wszystkie próby „zalegalizowania” obecnego wzoru herbu kończyły się negatywnymi opiniami komisji heraldycznej i negatywną opinią Ministerstwa. 

 

W związku z tym władze Suwałk zleciły wykonanie nowej wersji herbu, zgodnego z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną. Nowa wersja herbu z 2019 roku została po poprawkach zaakceptowana przez Komisję, jednak budziła duże kontrowersje wśród mieszkańców oraz wywołała debatę wśród radnych. Ten właśnie wzór herbu znalazł się na insygniach prezydenta Suwałk i przewodniczącego Rady Miasta, które same w sobie również budzą do dziś sporo kontrowersji. Suwalczanom nie podobał się nie tylko wygląd herbu, ale też fakt, że miasto przeznacza na ten cel coraz większe środki pieniężne z budżetu. Powstała nawet grupa pod nazwą „NIE” dla nowego projektu herbu Suwałk!. W styczniu 2020 roku w suwalskim Ratuszu odbyło się spotkanie w którym udział wzięli heraldycy, autorzy wzoru insygniów miejskich, Radni Rady Miejskiej w Suwałkach, lokalni historycy oraz osoby zgłaszające merytoryczne uwagi do nowego projektu herbu. Omówiono pełną genezę powstania nowego wzoru herbu, nieprawidłowości i błędy w obecnym herbie oraz wyjaśniono konieczność jego zmiany. Spotkanie zakończyło się wnioskami w zakresie wprowadzenia korekt do nowego wzoru wynikłych z przeprowadzonej dyskusji. Przedstawiona w lutym 2020 poprawiona wersja nie została zaakceptowana przez Komisję Heraldyczną. Po wybuchu epidemii koronawirusa prace nad kolejną wersją zostały wstrzymane, a temat ucichł. 

 

We wtorek (12.07) w mediach społecznościowych Robert Fidura uznany heraldyk, autor wielu herbów polskich miast, a przede wszystkim osoba która opracowała graficznie nowy herb Suwałk poinformował, że nowa wersja jest gotowa, a co najważniejsze, otrzymała pozytywną opinię Komisji Heraldycznej. Herb Suwałk wyobraża Św. Romualda i Św. Rocha stojących po bokach godła zakonu Kamedułów (trójwzgórze z ukoronowanym krzyżem). Znak ten znany jest z jedynej, XVIII-wiecznej pieczęci miejskiej.

- Droga do tej opinii była długa, wyboista i skomplikowana. Pierwotnie nowy herb Suwałk opracował Śp. Alfred Znamierowski. Myśmy ten herb umieścili na projekcie łańcuchów władzy Suwałk, zakładając (słusznie, jak się później okazało), że jest to herb z pozytywną opinią Komisji Heraldycznej, który z jakichś przyczyn trafił do szuflady i nie jest używany przez miasto. Publikując ten nowy herb, miasto uzyskało jednak silnie negatywny odzew mieszkańców, postanowiło zatem całą procedurę przeprowadzić ponownie, zlecając opracowanie herbu nam. Trzeba zresztą niestety przyznać, z całym szacunkiem dla dorobku Śp. Alfreda, że jego projekt dla Suwałk nie był zbyt udany. Prace naszego autorstwa były następnie kilkukrotnie konsultowane z Komisją Heraldyczną oraz z władzami i zainteresowanymi mieszkańcami miasta. Ze strony Komisji silnie zaangażował się jej przewodniczący, ks. dr Paweł Dudziński, który zasugerował konkretne rozwiązania dotyczące ubiorów świętych. Ze strony mieszkańców zasugerowano umieszczenie w pysku psa św. Rocha bułki oraz kilka drobnych szczegółów. Projekt ten jest zatem pracą zbiorową i pewnym kompromisem, ponieważ wyobrażenie napieczętne jest tak skonstruowane, że sprawia liczne trudności przy jego przenoszeniu na tarczę herbową. Wystarczy zresztą spojrzeć na to, jak rysowali ten herb poprzedni autorzy. Nawet w Miastach polskich w tysiącleciu autorzy mieli tak wielką zagwozdkę jak to wszystko ująć, że dodali zakwestionowaną przez Komisję żółtą podstawę, na której posadowili świętych i trójwzgórze. Należało tutaj zachować pewną równowagę między wiernością rysunkowi napieczętnemu a zasadami stylizacji heraldycznej i do tego jeszcze uwzględnić (te w miarę rozsądne) życzenia władz i mieszkańców Suwałk - przekazał w mediach społecznościowych autor herbu. 

Ostateczna decyzja co do wprowadzenia nowego projektu należeć będzie do radnych. Najnowsza i być może ostateczna wersja herbu prezentuje się następująco:

 

herb-suwalk

 

 

Poprzednie projekty:

 

herby-stare

8 Komentarzy

Ta wyglądają wzgórza? Coś jest nie tak. 

Jarek i jego pies

13/07/2022

Zgonie z prawem nikt z zewnątrz nie jest władny narzucić miastu herbu. Owszem jest jakaś dziwna komisja heraldyczna, która kieruje się dziwnymi i tylko sobie znanymi prawami, ale ona jest od OPINIOWANIA zmian. Gdyby nie inicjatywa prezydenta Renkiewicza, to sprawy by nie było i zostałby stary, znany wszystkim herb. Ani heraldycy, ani MSWiA nie ma kompetencji żeby herb zmienić wbrew woli Rady Miasta. Po co prezydentowi Renkiewiczowi cała ta heca z nowym herbem, tego doprawdy nie wiem,

Ciekawski Lewak

14/07/2022

Aby nie dopuścić do realizacji tego idiotycznego projektu, radni powinni zagłosować przeciwko tej popierdolone.ej Cześkowej inicjatywie. A tak na marginesie, ten pies z bułką w pysku to po prostu nowy suwalski Hot-Dog.

Monika

29/07/2022

Akurat Suwałki, które są wyjątkowo nieprzychylne zwierzakom, nic dla nich nie robią, a wręcz przeciwnie, wstawiają sobie psa w herbie? Jeśli to przejdzie, to chyba od 2023 r. pora zacząć działać na rzecz zwierząt, bo sami się ośmieszacie... 

Dodaj komentarz