Kradzież samochodu, pościg i strzelanina

Ćwiczenia suwalskich policjantów i żołnierzy WOT

Kradzież samochodu, pościg i strzelanina. W minioną sobotę (12.09) odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe, realizowane przez suwalskich policjantów.

 

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach otrzymał w sobotę komunikat o pojeździe, który został skradziony w Białymstoku i najprawdopodobniej przemieszcza się w kierunku granicy polsko-litewskiej do Budziska. Komendant jednostki zarządza alarm. Dostępne siły policyjne kierowane są niezwłocznie w rejony wyznaczonych posterunków kontrolno-blokadowych. Z uzyskanych informacji wynika, że sprawców jest dwóch. Dyżurny powiadamia o sytuacji podmioty pozapolicyjne, które swoim działaniem mogą przyczynić się do zatrzymania pojazdu. Po odprawie policjanci obejmują wyznaczone posterunki. Sprawcy kradzieży, po zauważeniu punktu kontrolno-blokadowego, próbują ominąć policyjną kontrolę. Kolczatka robi swoje. Na niej pojazd zatrzymuje się. Pasażer usiłuje uciekać w kierunku lasu, ale mundurowi doganiają mężczyznę w bezpośrednim pościgu. W tym czasie kierujący skradzionym pojazdem odjeżdża. Następnie porzuca auto i ukrywa się w kompleksie leśnym. W trakcie ucieczki oddaje kilka strzałów w kierunku policjantów. Funkcjonariusze podczas próby zatrzymania odpowiadają ogniem w kierunku uzbrojonego napastnika. Dowódca koncentruje siły w rejonie lasu i rozpoczyna poszukiwania osoby. Akcja zakończona sukcesem. Policjanci zatrzymują mężczyznę.

 

Takie działania w skrócie przewidywał scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, w których uczestniczyli suwalscy policjanci i żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Celem przedsięwzięcia było usprawnienie praktycznych umiejętności, związanych z rozwiązywaniem sytuacji kryzysowej. Dowódcy doskonalili umiejętności kierowania takimi działaniami, a policjanci usprawniali umiejętności współdziałania z funkcjonariuszami innych służb. Była to także dobra okazja do wymiany doświadczeń między uczestnikami ćwiczenia. 
 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz