Blok mieszkalny zamiast Hotelu Hańcza?

Hotel Hańcza w Suwałkach blokiem mieszkalnym

W środę (30.09) podczas Sesji Rady Miasta suwalscy radni podjęli uchwałę, która pozwala właścicielowi hotelu Hańcza na przekształcenie go w budynek mieszkalny.

 

Położony przy Zalewie Arkadia w Suwałkach hotel może zostać blokiem mieszkalnym. Wczoraj podczas zdalnej sesji radni przyjęli projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części terenów rekreacyjnych nad zalewem Arkadia w Suwałkach. Właściciel hotelu wystąpił do Ratusza z nowym planem urbanistycznym głównie dlatego, iż obiekt ma problemy ze spełnieniem przepisów przeciwpożarowych, które są bardziej rygorystyczne w przypadku hotelu niż bloku mieszkalnego. 

 

Podczas dyskusji nad projektem uchwały radni zwracali uwagę m.in. na budowę miejsc parkingowych, zagospodarowanie terenu wokół hotelu oraz zwiększenie ruchu samochodowego w okolicy i możliwą konieczność budowy kolejnych w mieście rond.  

 

- Zmieniają nam się Suwałki. Kiedyś wjeżdżając do miasta widzieliśmy Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz z przynależnym hotelem. Później przez kilka lat była to własność osoby prywatnej, a w kolejnych latach były to nazwijmy, że "miejsca noclegowe". Podejmując dzisiejszą uchwałę podejmujemy też decyzję o pewnej zmianie wizerunku Suwałk i apeluję, aby przestrzegać zawartych zapisów. Jednym z wymogów przekształcenia jest liczba miejsc parkingowych przynależnych do tego obiektu, co nie będzie łatwe do wykonania. W dodatku po ich wybudowaniu Osiedle Zastawie oraz droga Zastawie wróci do funkcji, którą miało przez wiele lat, a mianowicie - znacząca część mieszkańców będzie wyjeżdżała z Zastawia do miasta lub w kierunku Augustowa. Od kilku lat wnioskuję, aby skrzyżowanie Łąkowa - Wojska Polskiego - Zastawie - Kościuszki zmienić na rondo, albo postawić tam sygnalizację świetlną. Jeżeli zmienimy zapis o hotelu na funkcję mieszkalną to nie wyobrażam sobie, że to skrzyżowanie zostanie w stanie takim jakim jest, gdyż ta część miasta się po prostu zablokuje - mówił Zbigniew De-Mezer z klubu "Łączą nas Suwałki". 

 

Mariola Karpińska z Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła z kolei, że omawiany odcinek nad Zalewem nie jest należycie uporządkowany. - Biorąc pod uwagę kolejne plany zagospodarowania przestrzennego tego miejsca, trzeba by wziąć pod uwagę, czy nie można zrobić nad Zalewem dodatkowej ścieżki rowerowej lub dzielonej ścieżki rowerowej i dla pieszych. Dodatkowo, korzystając z trawnika stworzyć ścieżkę dla biegaczy. Ta część miasta jest bardzo lubiana przez suwalczan, jest tam mnóstwo małych dzieci, które spacerują, biegaczy, rowerzystów. Obecnie mamy taki misz-masz i zastanawiam się, kiedy jakieś dziecko wbiegnie pod rower. Może należałoby rozważyć zrobienie trzech ścieżek rowerowych za hotelem wzdłuż ulicy zastawie. W dodatku uważam, że w tym miejscu potrzebne są dwa ronda. Pierwsze we wspomnianym już miejscu na skrzyżowaniu Łąkowa - Wojska Polskiego - Zastawie - Kościuszki. Drugi problem pojawia się rano próbując wyjechać z drugiej części Zastawia, gdzie krzyżuje się nowa i stara część tej ulicy. Aby włączyć się do ruchu w tym miejscu w godzinach porannych czasem trzeba odczekać 15-20 minut. 

 

W odpowiedzi Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk zaznaczył, że przyjęcie planu daje jedynie możliwość wykonania inwestycji, ale nie wiadomo czy właściciel faktycznie podejmie się zmiany funkcji obiektu. - Otworzyliśmy właścicielowi takie możliwości, gdyż widzimy, że ma problem z tym obiektem i dostosowaniem go do wymogów przeciwpożarowych. Wymogi co do parkingów są takie same jak dla innych deweloperów - 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie. To jest już standard, jednak samochodów przybywa i trzeba pomyśleć w kolejnych latach czy nie podnieść wymagań jeszcze bardziej. Zmiana funkcji z hotelowej na mieszkaniową będzie wiązała się z koniecznością budowy parkingu podziemnego lub wielopoziomowego. Aut faktycznie przybędzie i ruch na wspomnianym skrzyżowaniu wzrośnie. Nie wiem czy w przyszłym roku będziemy w stanie dokonać zmian na obu skrzyżowaniach. Z kolei co do ścieżek rowerowych wokół zalewu zdania są podzielone. Ja prezentuję stanowisko, że przede wszystkim powinniśmy powiększać tereny rekreacyjne wzdłuż rzeki, aby dać możliwość mieszkańcom możliwość korzystania z większego obszaru. Do tego mają właśnie służyć bulwary wokół starej łaźni i to się zaczyna sprawdzać. Sam teren Zalewu Arkadia faktycznie jest bardzo mocno wykorzystywany przez mieszkańców miasta. Pojawia się jednak pytanie w co inwestować środki - w poprawę nawierzchni lub jej rozdzielanie czy są tam pilniejsze inwestycje - mówił zastępca prezydenta. 

 

Skrzyżowanie Łąkowa - Kościuszki - Zastawie. Rondo czy sygnalizacja świetlna?

2 Komentarzy

Mariola Karpińska próbuje włączyć sie do ruchu 20 minut? To może przydałoby się powtórzyć egzamin na prawo jazdy?

Pani Mariolu cenie Pani uwagi i starania, ale czy Pan N..właściciel dawnego  hotelu H..będzie zainteresowany w podjęciu starań prawnych o przekształcenie tego terenu. Prosze nawiązać kontakt z  Komendanem KMPSP  Suwałki  myślę że ma dużą wiedzę na temat tego obiektu i  działań lub ich  braku pna N..

Dodaj komentarz