Akcja cycling-recycling w Suwałkach

W Suwałkach zbierali elektrośmieci


Stare telewizory, radia czy mnóstwo zużytych baterii przynosili suwalczanie na Wielką Zbiórkę Elektrośmieci, która odbyła się w piątek (24.07) w Suwałkach.

 

Zbiórka elektrośmieci na placu Marii Konopnickiej zapoczątkowała Ekologiczną Wyprawę Rowerową przez siedem najpiękniejszych Parków Narodowych Polski Wschodniej. Pierwszym punktem na trasie tegorocznej wyprawy ekopeletonu, na czele z ekologiem i podróżnikiem Dominikiem Dobrowolskim, były właśnie Suwałki. Organizatorzy zbierali od mieszkańców elektrośmieci, a w zamian przekazywali drobne upominki. Następnie kolarze wyruszyli na 10-dniowy rajd ku Bieszczadom, podczas którego będą zatrzymywać się w różnych miejscowościach i promować ekologiczną akcję. 

 

- Akcja cycling-recycling polega na zbieraniu elektrośmieci, po to, aby nie trafiły do środowiska, a do recyklingu. Przy okazji jedziemy rowerami z Suwałk w Bieszczady gdzie dotrzemy 2-3 sierpnia. Naszym głównym celem jest edukacja ekologiczna i mówienie o tym, by eletrośmieci trafiały do recyklingu, a nie do rzek i lasów. Są to odpady niebezpieczne zawierające w sobie metale ciężkie, które dostając się do środowiska mogą je zanieczyścić oraz zaszkodzić zwierzętom, roślinom, a w ostateczności również człowiekowi. Dlatego nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłych śmietników - mówił Dominik Dobrowolski.  

 

Audio file

 

W Suwałkach selektywną zbiórkę odpadów prowadzi Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami przy ulicy Raczkowskiej 150 A. Tam każdy mieszkaniec miasta może dostarczyć stary telewizor, radio, czy lodówkę. 

 

- Czasem wjeżdżając do lasu widzę gruz, opony. Elektrośmieci jest coraz mniej, ale wciąż występuje problem z edukacją i świadomością społeczną. Widzimy czasem w wiatach śmietnikowych stare monitory czy lodówki, na szczęście jest tego niewiele. Dobrze, że są takie akcje, bo musimy uświadamiać społeczeństwo, że o środowisko należy dbać - mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który objął wydarzenie honorowym patronatem. 

 

Audio file

 

Ekopeleton odwiedza co roku inny rejon Polski. Tym razem szlak poprowadzi przez siedem najpiękniejszych Parków Narodowych Polski Wschodniej, zaczynając od północy: przez Wigierski Park Narodowy, Biebrzański PN, Narwiański PN, Białowieski PN, Poleski PN, Roztoczański PN aż po Bieszczadzki PN. 

 

Dodaj komentarz