Konferencja „Wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie”

jak utrzymać wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie

O tym jak utrzymać wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie debatowali uczestnicy dwudniowej konferencji naukowej, która odbyła się w pokamedulskim klasztorze w Wigrach.

 

W dniach 29-30 lipca w murach Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach już po raz piaty odbył się Kongres Europa Christi. Hasłem tegorocznej konferencji były „Wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie”. W spotkaniu uczestniczyli m.in. naukowcy i historycy oraz przedstawiciele duchowieństwa. Tegoroczna edycja rozpoczęła się od wykładu inauguracyjnego pt. „Wartości chrześcijańskie w Polsce i Europie”, który wygłosił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Także podczas pierwszego dnia konferencji wykład wygłosił prof. dr hab. Mirosław Sitarz (Prorektor ds. misji i administracji KUL), w trakcie którego poruszył kwestie chrześcijańskiej tożsamości Europy w nauczaniu Kościoła. Natomiast dr hab. Sebastian Skuza (Sekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów) swoje wystąpienie ukierunkował na działania osłonowe prowadzone przez państwo w walce z pandemią i inflacją.

 

Jak podkreśla proboszcz wigierskiej parafii ks. Jacek Nogowski, rozmowy o współczesnej kondycji wiary i chrześcijaństwa są w obecnych czasach niezwykle potrzebne.

– Widzimy niestety laicyzację, sekularyzację, uderzenie w rodzinę, człowieka, w godność i musimy cały czas o tym przypominać. Klasztor chce stać na straży tego, co boże, co święte, wracać do chrześcijańskich korzeni Polski i Europy. I o tym mówi ruch Europa Christi. W tym roku pojawią się także tematy dotyczące przesmyku suwalskiego, także roli ojców Kamedułów w odzyskaniu niepodległości i roli kobiet – mówi ks. Jacek Nogowski.

Jeden z głównych gości konferencji, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w swoim wykładzie podkreślał, jak ważne jest utrzymanie w narodzie wiary i chrześcijańskich wartości.   

– Jeżeli Polacy zmobilizują się, to mają przyszłość, jeżeli nie zmobilizują się, to zostaną „zwalcowani” tak jak inne narody. Nawet jeżeli wierzący mówią o wartościach chrześcijańskich, to zasadniczo przede wszystkim myślą najpierw o konsumpcji, o przyjemności, a potem dopiero ewentualnie o jakimś dodatku w postaci wartości chrześcijańskich – podkreślał abp Gądecki.

Drugi dzień konferencji poświęcony był kwestiom dotyczącym przesmyku suwalskiego w dobie kryzysu ukraińskiego, o których mówił dr Tomasz Naruszewicz oraz tematyce wsparcia osób potrzebujących, który przybliżył ks. dr Jacek Nogowski. Ostatnia sesja tegorocznej edycji konferencji z cyklu Europa Christi zawierała wystąpienia m.in. mgr. Pawła Robaka (Dyrektora Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL), który przedstawił najważniejsze zadania Kościoła katolickiego wobec osób z niepełnosprawnością oraz dr. Grzegorza Tutaka, który podsumował dotychczasową troskę Kościoła katolickiego o uchodźców w kontekście wojny na Ukrainie.

 

Foto: Diecezja Ełcka

6 Komentarzy

Jak nisko upadł tzw. kościół i KUL żeby bratać sie z oszustami i tanimi cwaniakami z PiS, którzy zarabiają na ludzkiej krzywdzie na inflacji i na drożyźnie lansując swoje obłudne treści...Jedynie ks. Andrzej Dębski był sobą i pokazał ile jest warta religia i kler...

Kościół tworzymy my, czyli ludzie wierzący i "nie wrzucajmy wszystkich do jednego wora". Oczywiście, że w wielu środowiskach znajdą się jakieś "czarne owce", ale nie wszyscy tacy są. Właściwie to nie my powinniśmy osądzać i oceniać, w odpowiednim czasie wszyscy staniemy przecież w PRAWDZIE... Rzeczy dobre i wartości nie są lansowane, ciekawe dlaczego? Proponuję dokładnie rozejrzeć się wokół siebie a może jeszcze dalej, zobaczycie ile jest dobra i piękna, również w ludziach, tylko skupmy się na dobru...

Dodaj komentarz