Czym jest faktoring online i czy warto się na niego zdecydować?

Czym jest faktoring online i czy warto się na niego zdecydować?

W dzisiejszych czasach wielu młodych i przedsiębiorczych ludzi decyduje się na założenie swojego własnego biznesu. Każde posunięcia finansowe wiążą się z jakimś ryzykiem, a jego wielkość zależy od depozytu i dochodów. Warto wiedzieć co robić w sytuacjach, kiedy pieniądze są nam potrzebne od zaraz, a daty spłat faktur odległe.

 

  1. Co to jest faktoring i na czym polega?
  2. Kto powinien zdecydować się na korzystanie z tej metody?
  3. Kiedy jest najlepszy czas na skorzystanie z faktoringu?

 

Współcześnie jest wiele metod radzenia sobie z problemami finansowymi, jednakże przyjrzyjmy się zasadom działania prężnie rozwijającego się faktoringu.

 

Co to jest faktoring i na czym polega?

Faktoring to usługa świadczona przez instytucje takie jak np. https://faktoria.pl, która polega na wykupowaniu faktur przedsiębiorców (najczęściej z odroczonym terminem) i wypłacaniu temu przedsiębiorcy pieniędzy klienta wcześniej na ustalonych warunkach. Pieniądze, które wpłaca klient w późniejszym terminie trafiają do instytucji faktoringowej, a po dalszym rozliczeniu wierzytelności trafiają na konto przedsiębiorcy. Podsumowując polega to na wcześniejszym wypłaceniu pieniędzy na konto przedsiębiorcy.

 

Kto powinien zdecydować się na korzystanie z tej metody?

Usługa faktoringu jest przeznaczona szczególnie dla przedsiębiorców, którzy zaczynają swoją przygodę z biznesem i ich firmy są w fazie rozwoju. Pozwoli im to na szybkie otrzymanie gotówki i obrót kapitałem, bez czekania na spłaty. Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie działalności wiąże się z pewnymi kosztami i rzadko kiedy można sobie pozwolić na „zamrożenie” pieniędzy.

 

Kiedy jest najlepszy czas na skorzystanie z faktoringu?

Faktoring nie jest przeznaczony dla dużych przedsiębiorców, którzy zachowują płynność finansową. Zdecydowanie bardziej użyteczny będzie dla małych i średnich biznesów. Warto skorzystać z tej usługi kiedy chcemy zwiększyć sprzedaż i potrzebne są nam na to nakłady finansowe, firma nie ma zdolności kredytowej na „rozkręcenie się”, chcemy mieć stały dostęp do gotówki, klienci oczekują od przedsiębiorcy długich (np. 60-dniowych) terminów spłaty faktury. Warto zaznaczyć również, że nie trzeba mieć wyszukanych powodów do korzystania z faktoringu, ponieważ korzystanie z niego tylko z wyłączności braku ryzyka i szybkiego otrzymywania gotówki jest jak najbardziej opłacalne.

 

Zakładanie i rozkręcanie biznesu jest skomplikowanym i trudnym procesem, dlatego przedsiębiorcy powinni brać pod uwagę ewentualne ryzyko i opracowywać hipotetyczne sposoby walki z nim. Warto poznawać nowe metody (dostępne w sieci), które pozwolą uchronić nas od kłopotów finansowych.

Dodaj komentarz