Aleksandra Piłsudska wróciła do Suwałk

Prezentacja pomnika Aleksandry Piłsudskiej w Suwałkach

 

Prezentacja pomnika Aleksandry Piłsudskiej, który ma zostać oficjalnie odsłonięty za dwa miesiące, odbyła się w piątek (13.10) na ul. Hamerszmita w Suwałkach. 

 

Rok 2023 w Suwałkach, jak i w całym kraju jest Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Związane jest to z przypadającą 31 marca 2023 roku 60. rocznicą śmierci urodzonej w Suwałkach działaczki niepodległościowej i społecznej. Jednym z największych wydarzeń, a zarazem zwieńczeniem obchodów Roku A. Piłsudskiej w Suwałkach będzie odsłonięcie jej pomnika w dniu 12 grudnia, kiedy to przypadnie 141. rocznica jej urodzin. Z propozycją budowy pomnika zwrócił się do Rady Miejskiej w Suwałkach Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Ziemi Suwalskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego, a działania honorowym patronatem objął poseł Jarosław Zieliński, który dziś, na dwa miesiące przed oficjalnym odsłonięciem, zorganizował krótką prezentację pomnika.

- Można powiedzieć, że poprzez ten pomnik Aleksandra Piłsudska powraca do Suwałk. Tu się urodziła, tu były jej korzenie, tu się wszystko zaczęło. Ten pomnik o który od pewnego czasu zabiegaliśmy, niebawem stanie tutaj na stałe. Tak się złożyło, że formalności troszeczkę spóźniły się w stosunku do wykonania samego pomnika. Dziś przyjechał on do Suwałk i tu już z nami zostanie. To jest pierwszy pomnik Aleksandry Piłsudskiej w Polsce, nigdzie takiego jeszcze nie ma. Pamiętajmy o tym, że Aleksandra Piłsudska to nie tylko żona marszałka Józefa Piłsudskiego, ale także patriotka, działaczka niepodległościowa w walkach o odzyskanie niepodległości naszej ojczyzny. Suwałki mają prawo szczycić się tą postacią i powinni to czynić. To będzie jedna z wizytówek naszego miasta - mówił Jarosław Zieliński. 

Pomnik ustawiony zostanie na parkingu na skraju parku Konstytucji 3 Maja, przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Hamerszmita. I choć sam pomnik jest już gotowy, to trzeba jeszcze przebudować teren na którym zostanie on usytuowany, a który znajduje się w pasie drogowym. Należy uzgodnić projekt z architektem, uzyskać pozwolenie konserwatorskie i złożyć wniosek do Ratusza o pozwolenie na budowę. Koszt budowy pomnika wraz z przebudową terenu ma wynieść około pół miliona złotych. Inwestycję finansuje Fundacja Polska360. Władze Suwałk liczą, że do dnia urodzin Aleksandry Piłsudskiej uda się załatwić wszystkie formalności i oficjalnie pomnik odsłonić. 

- Dzieło rodzi się powoli, ponieważ najpierw trwała dyskusja na temat lokalizacji tego pomnika. Widzimy, że to jest etap kolejny, kiedy dojdziemy do pełni szczęścia, a mamy nadzieję że nastąpi ono 12 grudnia, czyli w rocznicę urodzin Aleksandry Piłsudskiej ten pomnik stanie tutaj i odbędzie się akt odsłonięcia. Dzisiaj Aleksandra przyjechała do swojego miasta w pełnej okazałości. Ładnie ten pomnik wygląda, chociaż i na ten temat były dyskusje. Trzeba jeszcze zrobić ten ostateczny krok i pozałatwiać szybko te formalności i uzyskać pozwolenie konserwatorskie, złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w tym miejscu i sprawnie przeprowadzić wszystkie roboty po to, żeby w rocznicę urodzin ten pomnik mógł już tutaj zaistnieć na trwałe - powiedział Czesła Renkiewicz, prezydent Suwałk.    

Aleksandra Piłsudska z domu Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 roku w Suwałkach. Gdy miała 22 lata wstąpiła do Organizacji Bojowej PPS. Od 1904 roku brała udział w wielu akcjach bojowych, a po wybuchu I wojny światowej wstąpiła do Legionów Polskich, potem do Polskiej Organizacji Wojskowej. Męstwo i hart ducha wykazane w pracy niepodległościowej spowodowały, że w niepodległej Polsce zostały jej nadane liczne odznaczenia, m.in. Order Virtuti Militari.

 

12 Komentarzy

Stara Wiara

13/10/2023

Swiat staje na głowie. Co Aleksandra a właściwie aleksandra zrobiła dla Suwałk ?  I komu potrzebny ten pomnik ? Jezus gdyby mógł zwiałby do swojego grobu - tam nie ma debilnej nielogiki i populistycznie - tołku. Ludzie Wy już nie ludzie- Wy BARANY.

 

 

Zanim usiądziesz do klawiatury, to poczytaj i uzupełnij elementarną wiedzę na temat historii. Niedouczonym jełopem jesteś i zabierasz głos na tematy o których nie masz pojęcia.

Jedna możliwość zaistnienia, to tanie podpięcie się pod Piłsudską.
Z resztą to nie jego patent. Kosicki rozwiesza mosiężne tabliczki ze swoim nazwiskiem po województwie, a Chołko upamiętnił się w kamieniu przed urzędem gminy.

O Boże

13/10/2023

Czesiek i Jarek postradali zmysły. Przełomiec jako wierny sługa też drepcze za nimi .Wszyscy karierowicze łączą się . Prostakom ch- j do tego ! Ludzie zdejmijcie klapki z oczu . Tak nam dopomóż BOG.

 

 

Zieliniak skoro uczestniczysz w wyprodukowaniu tego POZAL SIE BOZE POMNIKA  --------powiedz ile dałeś swoich pieniędzy? Jeśli nie dasz odpowiedzi przy odsłonięciu pomnika ,znaczy,że to było z pieniędzy podatników,czyli naszych. A kto NAS pytał czy tego chcemy. Twoja mordka jest tłuściutka  a nasza niekoniecznie. Zjadasz nasze pieniądze i lansujesz się jako dobry wujek . Zieliniak ach zieliniak------miej honor.

Dodaj komentarz