Oszuści aktywni w województwie podlaskim

Kobieta oszukana "na policjanta"

Tylko w środę (23.09) na terenie województwa podlaskiego doszło do 13 usiłowań oszustw metodą "na policjanta". Jedna z kobiet dała się nabrać i straciła 20 tysięcy złotych.

 

Z ustaleń policjantów wynika, że do mieszkanki powiatu łomżyńskiego zadzwonił mężczyzna, który podając się za "policjanta" powiedział, że jej synowa spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy. Kobieta przekazała oszustom 20 tysięcy złotych.

 

Policjanci przypominają: przestępcy, aby oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji. Oszuści często proponują, że można potwierdzić ich autentyczność wybierając numer 112 lub 997, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób „ofiara” traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami, pamiętajmy tak działają OSZUŚCI.

 

Mundurowi apelują również do bliskich osób starszych - zadbajcie o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Dodaj komentarz