25. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Studzienicznej

Obraz Matki Bożej Studzienicznej

W diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej w Studzienicznej świętowano w czwartek (17.09) 25. rocznicę koronacji obrazu Matki Bożej Studzieniczańskiej. 

 

Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Jerzy Mazur. Homilię wygłosił pochodzący ze Studzienicznej bp Tadeusz Bronakowski – biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Uroczystość zgromadziła podlaskich parlamentarzystów, władze samorządowe, służby mundurowe i licznie zgromadzonych parafian, pielgrzymów. W sposób szczególny na to spotkanie zostały zaproszone rodziny wielodzietne diecezji ełckiej.

 

„Studzieniczańska szkoła Maryi to bowiem miejsce, w którym uczymy się kochać Jezusa na wzór Maryi i doświadczamy wielu łask Bożych (…) Koronując obraz NMP, wyznajemy w sposób szczególny, że Ona jest naszą Królową. Oddajemy się w Jej macierzyńskie panowanie. Maryi, naszej Królowej, zawierzamy swoje życie (…) Nie ma Polski bez Maryi” – mówił w homilii bp Bronakowski.

 

Studzieniczna to miejscowość turystyczna koło Augustowa nad Jeziorem Studzieniczne. Kult Matki Bożej sięga XVII wieku, kiedy osiadł tu pustelnik Wincenty Murawski – emerytowany wojskowy, który zbudował na wyspie kapliczkę przy studni z cudowną wodą. Odtąd zaczęto traktować to miejsce jako święte. Cudowny obraz Matki Bożej Studzieniczańskiej został namalowany przez nieznanego malarza w połowie XVIII wieku. Jest to kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. 17 września 1995 roku kard. Józef Glemp, Prymas Polski, ukoronował go papieskimi koronami. 9 czerwca 1999 roku sanktuarium odwiedził Jan Paweł II. Na pamiątkę tego wydarzenia postawiono na wyspie pomnik tego wyjątkowego pielgrzyma z napisem: „Byłem tu wiele razy, lecz jako Papież po raz pierwszy i chyba ostatni”.

 

Źródło: Diecezja Ełcka

Dodaj komentarz