Udar mózgu – objawy, przyczyny i diagnostyka

Udar mózgu – objawy, przyczyny i diagnostyka

 

Eksperci alarmują, że w Polsce co roku dochodzi do ponad 90 tys. przypadków udarów mózgu. Nie jest to schorzenie występujące wyłącznie u seniorów – co trzeci chory ma mniej niż 65 lat. Najczęstszymi przyczynami udaru są niezdrowy styl życia, stres i zła dieta. Brak profilaktyki zdrowotnej również stanowi ważny czynnik ryzyka. Sprawdź, czym jest udar mózgu, jakie są jego podstawowe objawy i jak się go diagnozuje.

 

Czym jest udar mózgu?

To nagłe zaburzenie czynności mózgu, które jest stanem zagrażającym życiu. Najczęściej dochodzi do udaru niedokrwiennego (określanego jako zawał mózgu). Znacznie rzadziej, w zaledwie 15% przypadków, u pacjenta diagnozowany jest udar krwotoczny (wylew). W zależności od lokalizacji może to być:

 

  • udar śródmózgowy,
  • udar przymózgowy,
  • udar podpajęczynówkowy.

 

Jakie są przyczyny udaru mózgu?

W przypadku udaru niedokrwiennego najczęściej wynika on z postępujących zmian miażdżycowych w tętnicach mózgu albo chorób serca, w tym migotania przedsionków. Kiedy skrzeplina odrywa się w tętnicy i zamyka jej światło, dochodzi do zablokowania drogi doprowadzającej krew do mózgu, a w konsekwencji – do udaru.

 

Udary krwotoczne powstają wskutek pęknięcia ściany tętnicy mózgowej, w wyniku czego krew wydostaje się poza nią. Przyczynami udaru mogą być:

 

  • nadciśnienie tętnicze i występowanie malformacji naczyniowych – wrodzonych lub nabytych, jak naczyniaki,
  • pęknięcie tętniaka wskutek długotrwałego nadciśnienia lub wrodzonych zaburzeń w budowie naczyń.

 

Jeśli wystąpi udar mózgu, najważniejsze dla pacjenta jest to, aby otrzymać fachową pomoc w możliwie jak najkrótszym czasie.

 

Jak rozpoznać udar mózgu?

Szybkie rozpoznanie udaru mózgu jest możliwe, jeśli znasz jego objawy, a do najczęstszych z nich zaliczają się:

 

  • wykrzywione usta – kącik ust z jednej strony wyraźnie opada, dochodzi do asymetrii w dolnej części twarzy,
  • osłabienie siły lub drętwienie kończyn po jednej stronie ciała,
  • niewyraźna, bełkotliwa mowa,
  • problemy ze zrozumieniem słyszanych słów,
  • silne bóle głowy,
  • zaburzenia i utrata świadomości,
  • zaburzenia pola widzenia,
  • zawroty głowy z uczuciem wirowania otoczenia, nudnościami i wymiotami,
  • podwójne widzenie.

 

Uwaga! Jeśli zauważasz u kogoś w swoim otoczeniu takie objawy, jak najszybciej wezwij pomoc pod numerem telefonu alarmowego 112 lub 999. Pamiętaj, że udar mózgu to stan zagrażający życiu i wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Komórki ośrodkowego układu nerwowego są bardzo czułe na niedotlenienie, dlatego zaczynają obumierać już po 4 minutach od wystąpienia udaru.

 

Zasadniczo w przebiegu udaru mózgu dochodzi do uogólnionych zaburzeń czynności mózgu. Charakterystyczny jest niedowład lub porażenie połowicze – po prawej lub lewej stronie ciała.

 

Jak diagnozowany jest udar mózgu?

Kiedy pacjent z podejrzeniem udaru mózgu trafia pod opiekę lekarza z pogotowia ratunkowego czy do szpitala, od razu wykonywana jest tomografia głowy lub rezonans magnetyczny z podaniem środka kontrastowego. Obraz mózgu pozwala ustalić, czy doszło do udaru niedokrwiennego czy krwotocznego, co ma znaczenie dla wyboru sposobu leczenia.

 

Jakie są rokowania pacjentów po udarze mózgu

Jeśli pacjent otrzyma fachową pomoc i leczenie wdrożone zostanie nie później niż 3 godziny od początku udaru, można odwrócić lub znacznie ograniczyć jego skutki. Początkowo podejmowane są działania mające na celu zabezpieczenie podstawowych czynności życiowych pacjenta, np. podłączenie kroplówki, poddanie tlenu, a nawet podłączenie do respiratora. Dalsze kroki w terapii zależą od rodzaju udaru i stanu pacjenta.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz