Nowy szef w podlaskim Sanepidzie

Maria Siewko będzie nowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

 

Maria Siewko będzie nowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym. Powołanie otrzymała z rąk wojewody Jacka Brzozowskiego.

 

Podczas uroczystego spotkania, w którym uczestniczył również zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka, wojewoda mówił o znaczeniu tej służby dla codziennego życia każdego z nas. - Przekonaliśmy się o tym, kiedy przyszła pandemia – przypominał Jacek Brzozowski. – Wówczas odkryliśmy wszyscy, jak istotną jednostką jest sanepid i jak rozległe są jego obowiązki.

 

Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne działają jednak nie tylko w czasie epidemii – zwracał uwagę wojewoda. Do ich zadań należy nadzór nad higieną w najróżniejszych dziedzinach życia – w placówkach medycznych, zakładach pracy, punktach wypoczynkowych i placówkach oświatowych. Inspekcja zajmuje się również higieną radiacyjną.

 

Spotkanie było okazją do krótkiego przypomnienia o tradycjach polskich służb sanitarnych. Wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne powstały w roku 1952. Dwa lata później utworzony został centralny urząd – Państwowa Inspekcja Sanitarna. Działania te nawiązywały jednak do instytucji przedwojennych. Już w listopadzie 1918 roku powstał Państwowy Centralny Zakład Epidemiologiczny. W roku 1923 przekształcony został w Państwowy Zakład Higieny i powstawać zaczęły placówki terenowe. Do roku 1939 utworzono 13 filii PZH.

 

Nowy Wojewódzki Inspektor, dr n. med. Maria Siewko, jest specjalistką w zakresie analityki medycznej i diagnostyki laboratoryjnej z ogromnym doświadczeniem. Pracowała zarówno w białostockiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, jak i w laboratoriach szpitalnych. Do ubiegłego roku pełniła funkcję kierownika Działu Diagnostyki Laboratoryjnej WSZ im. J. Śniadeckiego. Była ponadto przez dwie kadencje członkiem Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

 

Źródło: PUW

1 Komentarzy

Dodaj komentarz