Apel o wznowienie osobistych wizyt pacjentów 

Wizyty w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w Suwałkach

Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk skierował do wszystkich przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w mieście apel o umożliwienie realizacji osobistych wizyt pacjentów w gabinetach lekarskich oraz informowanie mieszkańców o prawach pacjenta, w tym prawa do zgłoszenia woli osobistego kontaktu z właściwym personelem medycznym.

 

Apel to pokłosie ostatniej Sesji Rady Miejskiej podczas, której Radny Adam Ołowniuk zwrócił uwagę na problem ograniczenia dostępności do świadczeń realizowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne obecnie udzielają porad głównie poprzez teleporady. Ponadto do Urzędu Miejskiego w Suwałkach wpłynęło pismo Rzecznika Prac Pacjenta, który zwraca uwagę, że pacjent podczas teleporady musi zostać poinformowany, że mimo wszystko może zgłosić chęć osobistej wizyty w gabinecie lekarskim do czego ma pełne prawo.

 

- Teleporada z pewnością jest przyszłościowym  rozwiązaniem i powinna być dalej rozwijana, jednakże nowe technologie nie zastąpią osobistego kontaktu pacjenta z lekarzem. Mając na uwadze głosy mieszkańców Suwałk, jak również  pismo Rzecznika Praw Pacjenta zwracam się z gorącą prośbą o to by w zastosowaniu zasad reżimu sanitarnego decydować się w uzasadnionych przypadkach na bezpośrednie kontakty między lekarzem, a pacjentem – tłumaczy Łukasz Kurzyna, zastępca prezydenta Suwałk.

12 Komentarzy

Jako pierwszą z przychodni zapraszam POZ Prymus na ul. Waryńskiego. To, co się teraz tam wyprawia, przychodnię ludzkie pojęcie. 

Nie chcę opowiadać się po żadnej ze stron, chciałbym tylko zaznaczyć, że warto trzymać się faktów. Wg jakich przepisów twierdzi Pan/Pani, że to "też służba"? Proszę o podanie podstawy prawnej. Sektor ochrony zdrowia to nie jest "służba". Poza tym - pracownicy "służb" mają różne przywileje, za to, że są służbą, np wcześniejsze emerytury. Pracownicy ochrony zdrowia natomiast nie mają żadnych przywilei, nie są w żadnym akcie prawnym określeni jako służba.

USTAWA

z dnia 15 czerwca 1939 r.

o publicznej służbie zdrowia.

Art.  1.

(1) Publiczna służba zdrowia ma na celu wykonywanie pieczy nad zdrowiem ludności.
 

4 Art. 9 uchylony przez art. 42 pkt 2 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz.U.48.55.434) z dniem 29 listopada 1948 r.

Owszem został uchylony co nie zmienia faktu, że podejmując się TAKIEJ, a nie innej pracy POWINNI mieć na celu ochronę i pomoc drugiemu człowiekowi. 

Potwierdzam, to co się dzieje w Prymusie to tragedia . Teleporady to jedna kpina. Za 57 razem ( mam dowód w swoim telefonie na wykonanie takiej ilości prób połączeń ) udało mi się dodzwonić do przychodni i umówić na teleporadę za 3 dni . Po takim czasie to już można nogi wyciągnąć . Żeby wdrażać teleporady to trzeba wpierw zainwestować w dobrą centrale telefoniczną i inne formy zdalnej komunikacji - to co jest teraz to budzi tylko frustrację.A jak w czymś takim maja odnaleźć się ludzie starsi

Podejrzewam, że ludzie starsi po prostu tam idą. Niestety lekarz bez teleporady potrafi wyprosić z gabinetu :( co jest bardzo przykre. W obecnych czasach ludzie nie chcą pomocy lekarza z byle powodu ale czasem nie ma wyjścia i to jest ostateczność. W  jakim to jednak kierunku zmierza, skoro pediatra od 2 tygodni jest nieobecny i nie ma za niego żadnego zastępstwa a inni lekarze pracują tylko do 13. Pielęgniarki odsyłają na SOR, który jest od 18. 

strzała

18/10/2020

Jeśli lekarz POZ nie przyjmie to zostaje skarga do nfz. niech zerwą kontrakt.

Dodaj komentarz