Przybywa studentów pielęgniarstwa

Ceremonia czepkowania w Państwowej Uczelni Zawodowej

Studenci pielęgniarstwa złożyli uroczystą przysięgę i otrzymali białe czepki z czarnym paskiem - we wtorek (17.05) w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach odbyła się ceremonia czepkowania.

 

W minionym roku mniej niż 25 osób, w tym 48, a na przyszły rok przewiduje się ponad 70 studentek i studentów pielęgniarstwa, którzy przystąpią do ceremonii czepkowania. Kierunek w Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach cieszy się coraz większym powodzeniem. Dziś kolejna grupa studentów przystąpiła do tej jednej z najbardziej znanych ceremonii zawodowych. Studenci podczas uroczystości zapalili świece jako symbol ciepła, miłości i dobroci dla drugiego człowieka, otrzymali białe czepki, złożyli przyrzeczenie i odśpiewali hymn pielęgniarski.

- Głównym powodem dla którego wybrałam ten zawód jest chęć niesienia pomocy innym i wewnętrzne odczucie, że taka służba drugiej osobie, która jest potrzebująca, jest jednym z tych czynników w życiu, który w dalszym etapie życia doprowadzi mnie do spełnienia - mówiła przed uroczystością Monika Szypulewska, studentka II roku pielęgniarstwa w PUZ. 


Jak mówiła dr Małgorzata Andryszczyk, dziekan Wydziału Ochrony Zdrowia PUZ, do zwyżkowej tendencji na tym kierunku przysłużyła się między innymi pandemia, ale również zmiana w postrzeganiu pielęgniarek na rynku pracy.

- Od czasu wybuchu pandemii wbrew pozorom nie mamy mniej chętnych na ten kierunek, tylko więcej. Jesteśmy z tego powodu bardzo zadowoleni. Pielęgniarki były, są i będą bardzo potrzebne. To zawód wymagający niezwykłego poświęcenia i jak powtarzam co roku, podstawą jest powołanie. Bycia z drugim człowiekiem, opieki, oddania z siebie naprawdę bardzo dużo. Sytuacja pielęgniarek mocno się zmieniła na rynku pracy. Kiedy zaczęły być docenianie, kiedy wzrosło ich wynagrodzenie. Oprócz tego doszła możliwość dopracowania w innych placówkach ochrony zdrowia, nie tylko w swojej macierzystej. To powoduje, że jesteśmy w końcu doceniane, jesteśmy w końcu bardzo potrzebne i dobrze wynagradzane. Ja zawsze zachęcam swoich studentów do rozwijania się. W tym roku złożyliśmy wniosek do Polskiej Komisji Akredytacyjnej i do Krajowej Rady Akredytacyjnej Szkół Pielęgniarek i Położonych o wprowadzenie II stopnia pielęgniarstwa i I stopień położnictwa. Teraz czekamy na decyzję. Możliwość doskonalenia się, kształcenia, zdobywania II stopnia, potem specjalizacji, III stopień, doktorat - droga naukowa jest otwarta. Pielęgniarki to bardzo mądre osoby, empatyczne, czułe, wrażliwe i posiadające ogromną wiedzę i umiejętności. 

 

Dodaj komentarz