Poseł interweniuje w sprawie modernizacji dworca PKP w Suwałkach 

prace modernizacyjne suwalskiego dworca kolejowego

 

Kiedy wreszcie zostaną rozpoczęte przez PKP S.A. prace modernizacyjne suwalskiego dworca kolejowego i jaki jest przewidywany realny termin ich zakończenia - pyta Ministra Infrastruktury poseł Jarosław Zieliński. 

 

Jarosław Zieliński, poseł Prawa i sprawiedliwości złożył interpelację poselską do Dariusza Klimczaka, Ministra Infrastruktury w sprawie modernizacji dworca PKP w Suwałkach. Modernizacja została zakwalifikowana przez Spółkę PKP S.A. do realizacji w ramach ,,Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023". Zadanie to znalazło się wśród prawie 200 obiektów dworcowych w całej Polsce przewidzianych do remontu i modernizacji w ramach tego Programu. Mimo upływu czasu i zaplanowanego okresu realizacji Programu prace modernizacyjne nie tylko nie zostały dotąd rozpoczęte, ale nawet nie został jeszcze wyłoniony w drodze postępowania przetargowego ich wykonawca. Kolejne informacje pochodzące od przedstawicieli Spółki PKP S.A. świadczą o tym, że remont i modernizacja suwalskiego dworca są wciąż przesuwane w czasie, chociaż cała inwestycja według pierwotnej deklaracji miała być zakończona najpóźniej w roku 2022, a okazało się, że dopiero 26 stycznia 2024 roku Wojewoda Podlaski wydał pozwolenie na budowę remont tego dworca. 

- Dworzec PKP w Suwałkach, a także perony kolejowe, znajdują się w stanie urągającym elementarnym wymogom cywilizacyjnym. Od wielu lat nie funkcjonują kasy biletowe, nie ma toalet i ogrzewanej poczekalni, a zdewastowana nawierzchnia peronów jest gorsza niż w okresie PRL i stwarza zagrożenie dla bezpiecznego przemieszczania się podróżnych, nie mówiąc już o ich zadaszeniu czy przystosowaniu infrastruktury dworcowej do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystko to ma miejsce w czasie, gdy obiekty dworcowe i perony nawet wielu najmniejszych stacji kolejowych zostały wyremontowane i zmodernizowane - przekazał w piśmie poseł. 

Jarosław Zieliński zwrócił się do Ministra z pytaniami:

 

  1. Kiedy wreszcie zostaną rozpoczęte przez PKP S.A. prace modernizacyjne suwalskiego dworca kolejowego i jaki jest przewidywany realny termin ich zakończenia? 
  2. Kiedy Spółka PKP PLK S.A. dokona przebudowy i modernizacji peronów dworca PKP w Suwałkach? 
  3. Jaki jest przewidywany zakres prac przy tej inwestycji? 
  4. W jakim stopniu modernizacja infrastruktury kolejowej dworca PKP w Suwałkach jest uzależniona od koncepcji funkcjonalnej i terminów budowy międzynarodowej trasy kolejowej Rail Baltica na terenie miasta Suwałk? 
  5. Które spośród 192 zadań inwestycyjnych zakwalifikowanych do Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023" zostały zrealizowane, które są w trakcie realizacji, a które nie zostały dotychczas jeszcze rozpoczęte? Proszę o ich dokładny wykaz. 
15 Komentarzy

Wu

06/07/2024

Dodane przez wojak w odpowiedzi na

ty, szanowny pajacu, nie posiadasz raczej w swoim oprogramowaniu wgranej definicji wulgarnego słownictwa, nieprawdaż? Cała istota PiSu, byt każdego jednego z tych ćwierćobywateli, jest wulgarny.

SUWALAKPATRIOTA

05/07/2024

Co do ,,Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023", nawet połowa z tych 200 nie została zrealizowana…

Gość

05/07/2024

koleje szybkich prędkości omijają Suwałki. Przez lata ważniejsze było konfetti, kartacze na imprezach wszelakich, gdzie cięto wszystkie możliwe szarfy, tańce hawajskie, parasole nad głową, ochroniarze otwierający drzwi limuzyny, dywany zaściełane na trawie, żeby lakierek nie zamoczyć. Patrole na baczność na całej drodze przejazdu i ten cały blichtr. A Europa odjechała. Pracuje się jeszcze nad innymi koncepcjami. W Suwałkach nikogo to nie interesuje. Tu żyjemy na bogato. Każdy może  zaparkować swój samolot i odlecieć jak najdalej stąd. 

SUWALCZANIN

05/07/2024

Przez osiem ostatnich lat ... Ach nie. Przecież to już grali. Jakie to nasze ukochane (P)oślątko zatroskane się raptownie zrobiło... I to o co?? O dworzec kolejowy, który to miał być zrobiony w ramach ,,Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023" kiedy to jego kumple z ław poselskich byli u koryta !! Wina Tuska zapewne, że przez osiem lat 3,14sowski zarząd PKP S.A. miał dworzec w Suwałkach w głębokim poważaniu. Oj Dżej Zi, słabo to wygląda.

Winą Tuska jest to, że ostatnio każdego dnia widuje się na dworcu kilku migrantów, których jak twierdzi wspomniany Donald, nie ma w naszym kraju !

twoją starą między nimi widziałem, bawiła się wyśmienicie. Co ty na to? 🧐🤔

Typowo 3,14Sbolszewicki tok "myślenia". Proponuję odstawić te narkotyki, które zażywasz i TiVi zaRublika a wszystko wróci do normy i zaczniesz myśleć racjonalnie.

Pragnę ci uzmysłowić, że to kumple Dżej Zi z poselskich ław, którzy przez osiem ostatnich lat byli u koryta wydali przeszło 250 000 wiz dla cudzoziemców z państw Azji i Afryki.

Anonymous

07/07/2024

Dodane przez OLOT w odpowiedzi na

To pewnie tych cudziziemców z Afryki w wizami Niemcy POdrzucają do Polski. A wogóle czekamy na pOSŁA Niedżwieckiego. Ile już on zalatwił przez pół roku posłowania! Więcej niż trzech Zielińskich. Nie mogę wyjść z podziwu, ile już dokonała wladza rządząca obecnie. Likwidacja kolei, CPK, ucieczka firm z Polski, masowe zwolnienia, podwyżki cen wszystkiego! Nie mogę się nachwalić, ile afer rozliczono! Sama komisja od wyborów kopertowych już kosztuje więcej niż wybory, które się nie odbyły.

SUOMYNONA

08/07/2024

Dodane przez Anonymous w odpowiedzi na

Serio.

"...ucieczka firm z Polski, masowe zwolnienia, podwyżki cen wszystkiego!" A to są  akurat długofalowe efekty rozdawnictwa pustego pieniądza przez 3,14Sbolszewicką mafię kaczafiego, które napędzało latami spiralę inflacji, podwyżki cen nośników energii, a co za tym idzie podwyżki cen produktów i zwijanie się zagranicznych firm. Jeżeli tego nie pojmujesz, to raczej już nie pojmiesz mechanizmów jakie rządzą rynkiem.

"... Likwidacja kolei, CPK..." Nikt nie likwiduje żadnego CPK (Centrum Przewalania Kasy) a jedynie cały projekt poddawany jest UREALNIENIU. Wymyślić sobie 2000 km kolejowych linii KDP to sobie można, lecz czy pajac horała zająknął się choćby słowem na temat źródeł finansowania tego megalomańskiego pomysłu? Czy zająknął się chociaż jednym słowem ile dekad było  by to budowane i przez kogo? Zejdź na ziemię.

Taaaa...przecież  TERAZ Centrum Przewalania Kasy przynosi same zyski. Odkąd Platfusy wróciły do żłobu.

Głos_rozsądku

10/07/2024

My nie potrzebujemy dworca tylko pociągów. Ja mogę i w polu wysiadać obym miał tylko z czego.

Dodaj komentarz