Co z remontem dworca? 

rozpoczęcie prac remontowych Dworca PKP w Suwałkach

 

Na początku lipca poseł Koalicji Obywatelskiej Jacek Niedźwiedzki skierował interpelację do Ministra Kultury Dariusza Klimczaka ws. rozpoczęcia prac remontowych Dworca PKP w Suwałkach.


Dworzec PKP w Suwałkach, będący zabytkowym obiektem z końca XIX wieku, od lat czeka na modernizację. Pomimo tego, że został włączony do programu inwestycji dworcowych na lata 2016-2023, do tej pory żadne prace nie ruszyły a termin rozpoczęcia remontu był już kilka razy przekładany. Stawia to pod znakiem zapytania skuteczność i priorytetyzację inwestycji infrastrukturalnych na Suwalszczyźnie.

 

Mieszkańcy Suwałk oraz podróżni korzystający z dworca mają uzasadnione obawy co do stanu technicznego budynku. Elewacja, stolarka drzwiowa i okienna jest w opłakanym stanie. W małej poczekalni są zaledwie dwie ławki dla oczekujących na pociąg. W budynku nie ma toalety, żadnych udogodnień dla osób niepełnosprawnych, a kasy biletowe nie działają od 14 lat. Przy dworcu nie ma też parkingu z prawdziwego zdarzenia, co podnosi ryzyko wypadków i zdecydowanie obniża komfort podróżujących. Aspekt bezpieczeństwa nie jest jednak jedynym. Dworzec kolejowy jest swoistą wizytówką miasta. To bowiem często pierwsze miejsce, które widzą przyjezdni. Zniszczony, zaniedbany budynek bez żadnych podstawowych udogodnień może wywrzeć bardzo negatywne wrażenie na przyjezdnych, a tym samym zniechęcić turystów i potencjalnych inwestorów do dalszego
poznawania Suwałk.

- Kolejną kwestią jest też ochrona dziedzictwa kulturowego. Jak już wspomniałem, budynek pochodzi z końca XIX wieku. Dokładnie został wybudowany w 1899 roku w stylu neoklasycystycznym. W wyniku działań wojennych został tylko nieznacznie uszkodzony. Stacja w niezmienionej bryle zachowała się do dziś. Jest zabytkiem i interesującym przykładem budownictwa użyteczności publicznej z ubiegłego stulecia, a co za tym idzie zdecydowanie zasługuje na odnowienie i ochronę. Chciałbym też nadmienić, że 26 stycznia 2024 roku wojewoda podlaski zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił Polskim Kolejom Państwowym S.A. pozwolenia na przebudowę dworca (Decyzja nr 2/Z/2024). Zgodnie z dokumentacją prace mają objąć między innymi: przebudowę wnętrz wraz ze zmianą układu funkcjonalnego, remont elewacji, wymianę stolarki, więźby i pokrycia dachowego, budowę stanowisk postojowych, ścieżek rowerowych, pochylni przeznaczonej dla osób z niepełnosprawnością i inne. Realizacja powyższych prac w znacznej mierze wpłynie na poprawę komfortu i bezpieczeństwa podróżnych, a także uchroni zabytkowy budynek przed dalszym niszczeniem - czytamy w poselskiej interpelacji.

Jacek Niedźwiedzki skierował też do Ministra Infrastruktury szereg pytań:

  1. Jakie są przyczyny opóźnień w realizacji remontu Dworca PKP w Suwałkach?
  2. Czy Ministerstwo Infrastruktury dysponuje aktualnym harmonogramem prac remontowych przewidzianych dla tego obiektu?
  3. Na kiedy przewidziane jest rozpoczęcie prac remontowych ww. dworca?
  4. Jakie środki finansowe zostały przeznaczone na ten projekt i czy są one zabezpieczone w budżecie na rok 2024?
  5. Jakie kroki podejmie Ministerstwo Infrastruktury, aby przyspieszyć rozpoczęcie i zakończenie prac remontowych, zapewniając tym samym bezpieczeństwo i komfort użytkownikom dworca kolejowego w Suwałkach?
     
1 Komentarzy

SUWALAKPATRIOTA

09/07/2024

W stylu neoklasycystycznym to są kamieniczki wzdłuż Kościuszki. Wszystkie "carskie ceglaki" w Suwałkach są w stylu neobizantyjskim.

Dodaj komentarz