41. rocznica powstania NSZZ "Solidarność"

Obchody 41. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”

Obchody 41. rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” odbyły się we wtorek (31.08) w Suwałkach.

 

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i NSZZ „Solidarność” w Konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. Później zebrani przeszli pod pomnik Jana Pawła II gdzie złożono kwiaty, a głos zabrał Józef Mozolewski - Przewodniczący Zarządu Regionu Podlaskiego NSZZ „Solidarność”. Na koniec delegacje przeszły pod pomnik księdza Jerzego Popiełuszki oraz do Parku Konstytucji 3 Maja pod Dąbek Wolności, gdzie również złożone zostały wiązanki kwiatów.

 

- Kiedy przewodniczący naszego związku: Wałęsa, Krzaklewski, Śniadek, po raz ostatni spotkali się z Janem Pawłem II, uklękli przy nim i złożyli mu informację co się dzieje w naszym kraju. Ojciec Święty wysłuchał i powiedział: "pamiętajcie, rządy się zmieniają i będą się zmieniać niezależnie kto wygrywa wybory. A wy jako Solidarność byliście, jesteście i musicie pozostać, ponieważ tego oczekuje społeczeństwo i poszczególne grupy zawodowe". I dzisiaj nie rozumiemy różnych animozji, fochów, kiedy politycy gniewają się czy mają pretensje do nas, że chcemy czegoś dodatkowego dla ludzi pracy, dla społeczeństwa. Musi być zrozumienie, musi być między nami solidarność, bo inaczej będzie źle - mówił Józef Mozolewski.  

 

NSZZ „Solidarność to powstały w 1980 ogólnopolski związek zawodowy dla obrony praw pracowniczych. W tamtych czasach za upominanie się o swoje prawa groziły represje. Do 1989 roku był również jeden z głównych ośrodków opozycji przeciw rządowi Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i komunizmowi. Dziś Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” to największy w Polsce związek zawodowy.

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz