Zatrzymani za oszustwa, fałszowanie faktur VAT oraz przestępstwa karnoskarbowe

Prokurator Prokuratury Okręgowej w Suwałkach przedstawił mężczyźnie 8 zarzutów, a kobiecie 5

Sąd Rejonowy w Suwałkach zastosował tymczasowy areszt wobec 43-latki i 41-latka, podejrzanych o fałszowania faktur VAT oraz przestępstwa karnoskarbowe na kwotę ponad 3,3mln zł. 

 

Na polecenie prokuratora olsztyńscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali i doprowadzili do prokuratora, dwie osoby podejrzane o popełnienie takich przestępstw jak oszustwa, fałszowanie faktur VAT oraz przestępstwa karnoskarbowe. Straty jakie spowodowały te osoby przekroczyły 3,3 mln zł. Na wniosek nadzorującej śledztwo Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Sąd zastosował wobec 43-latki i 41-latka tymczasowe aresztowanie.

 

W wyniku śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Suwałkach policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie zatrzymali kobietę i mężczyznę, którzy podejrzani są o wyłudzenie od połowy 2018 r. pieniędzy w kwocie ponad 3,3 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata 2014-2020. Funkcjonariusze przeprowadzili przeszukania w dwóch miejscowościach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (w Ełku i Gołdapi) oraz na terenie województwa podlaskiego (w miejscowościach Góra i Zdręby).

 

Podejrzani zarządzali spółką szkoleniową, która organizowała w Ełku szkolenia dla mikro i małych przedsiębiorców. Szkolenia miały dotyczyć marketingu, autopromocji, strategii rozwojowych itp. Brały w nich udział przeważnie małe firmy usługowe, głównie z Ełku z różnych branż, jak zakłady fryzjerskie, wulkanizacyjne, kosmetyczne, transportowe, czy krawieckie. Szkolenia były w 80% refundowane ze środków unijnych. Zgodnie z prawem, aby przedsiębiorca mógł skorzystać z refundacji wybierał z bazy szkoleń odpowiednie dla siebie rozwojowe szkolenie i je opłacał. Następnie od Operatora środków unijnych otrzymywał zwrot 80% wydatków.

 

Z ustaleń śledztwa wynika odwrotny, bezprawny schemat działania. Aby otrzymać jak największą refundację podejrzani ustalali cenę szkoleń nawet na kwotę ponad 7 tyś. zł za jednodniowe szkolenie lub ponad 20 tyś. zł za stacjonarne trzydniowe szkolenie. Następnie podejrzani sami pozyskiwali chętnych na szkolenia płacąc im po kilka tysięcy złotych. W związku z wysoką ceną szkoleń firma szkoleniowa często sama przekazywała przedsiębiorcom pieniądze, aby „opłacili” u niej szkolenie. W efekcie przedsiębiorcę szkolenie nic nie kosztowało, a jeszcze otrzymywał od firmy kilka tysięcy złotych, natomiast firma szkoleniowa przejmowała pozostałą wartość refundacji ze środków unijnych.

 

Z zebranego materiału dowodowego wynika też podejrzenie, że szkolenia w części były pozorne, a niektóre firmy miały brać udział w kilku różnych szkoleniach. Aby następnie obniżyć podatek dochodowy, spółka szkoleniowa korzystała z fikcyjnych faktur kosztowych. W wykryciu procederu udział miał również Urząd Skarbowy w Suwałkach (z uwagi na formalną siedzibę spółki na terenie powiatu suwalskiego).

 

W śledztwie dotychczas ustalono co najmniej 89 podmiotów, które miały otrzymać refundację, a stwierdzona wartość start wynosi ponad 3,3 mln zł. W sprawie zatrzymano dwie osoby. Prokurator Prokuratury Okręgowej w Suwałkach przedstawił mężczyźnie 8 zarzutów, a kobiecie 5. Zarzuty dotyczą popełnienia głównego przestępstwa oszustwa, jak też fałszowania faktur VAT oraz przestępstw karnoskarbowych. Podejrzanym grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności. Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Suwałkach Sąd Rejonowy w Suwałkach zastosował wobec 43-latki i 41-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

 

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

Dodaj komentarz