Prawie 50 mln zł wsparcia z Tarczy 6.0. na kontach przedsiębiorców

zwolnienie z opłacania składek w ramach Tarczy antykryzysowej 6.0

Na konta przedsiębiorców trafiła pierwsza transza – 48,6 mln zł – świadczeń postojowych z Tarczy 6.0. Ponadto w weekend pierwsi przedsiębiorcy zostali zwolnieni z opłacania składek za listopad 2020 r. Płatnicy, którzy mają założone konta na PUE ZUS, mogą od razu zobaczyć efekty zwolnienia w saldzie konta. W tym tygodniu zostanie zamieszczona na profilach płatników informacja o zwolnieniu.

 

Od 30 grudnia ubiegłego roku przedsiębiorcy mogą wnioskować o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. w ramach najnowszej Tarczy antykryzysowej 6.0. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjął już pierwsze wnioski o tą pomoc.

 

- Staramy się aby pomoc trafiła do wnioskujących jak najszybciej. Pierwsze 23,6 tys. wypłat na kwotę 48,6 mln zł znalazła się już na konta. Elektroniczny system składania  wniosków powoduje, że mogą być one szybciej obsłużone. Dzięki temu przechodzą one sprawniejszą weryfikację i środki na, które czekają przedsiębiorcy szybciej przekazywane są na rachunek bankowy. –mówi Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskiego.

 

W weekend pierwsi przedsiębiorcy zostali zwolnieni z opłacania składek za listopad ubiegłego roku.  Informacje o zwolnieniu są udostępnione na Platformie Usług Elektronicznych. Wszystkie wnioski o świadczenia postojowe i zwolnienia ze składek należy przesyłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Szczegółowe informacje o warunkach wsparcia z Tarczy antykryzysowej 6.0, terminach składania wniosków i konkretnych kodach PKD, które kwalifikują do skorzystania z pomocy, są dostępne na stronie internetowej www.zus.pl.

 

Zgodnie z Tarczą 6.0 więcej przedsiębiorców może skorzystać z dodatkowego świadczenia postojowego. Hotele i podobne obiekty zakwaterowania, organizatorzy turystyki i obiekty sportowe mogą otrzymać dodatkowe postojowe nawet trzy razy. Warunkiem pierwszej wypłaty jest spadek przychodu o co najmniej 75 proc. wobec tego samego miesiąca rok wcześniej. Przedsiębiorcy z tych branż mogą składać wnioski już od 16 grudnia 2020 r.

 

Od końca grudnia 2020 r. ZUS zaczął przyjmować wnioski o postojowe od kolejnych niemal 40 grup przedsiębiorców (według kodów PKD wymienionych w ustawie). Są to w większości te same rodzaje działalności, które skorzystają z umorzenia listopadowych składek. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje jednokrotnie. Warunkiem wypłaty jest spadek przychodu w październiku albo listopadzie o co najmniej 40 proc. w stosunku do sytuacji w analogicznym miesiącu 2019 roku.

Dodaj komentarz