Co zrobić gdy spotkamy wilka?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, postępowanie w przypadku spotkania wilka

W ostatnim czasie na terenie województwa podlaskiego, ale również i Suwałk, doszło do incydentów związanych z obecnością wilków, które zagryzły m.in. psa oraz daniele. 

 

W związku z tym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Urząd Miejski w Suwałkach apelują o zapoznanie się z  procedurami postępowania w sytuacjach konfliktowych człowiek - wilk. Spotkania z wilkami są niezwykle rzadkie, ponieważ wilki odczuwają przed ludźmi naturalny strach. Są to inteligentne i ciekawe zwierzęta, zdarza się, że wilki mogą przyglądać się ciągnikom rolniczym czy samochodom. Mogą też podczas bezpośredniego spotkania przyglądać się nam dłuższą chwilę i nie uciekać od razu, robią tak wszystkie dzikie zwierzęta.

 

Jeśli jednak spotkasz w lesie wilka, który podchodzi zbyt blisko (na odległość poniżej 30 m) lub przygląda się zbyt długo i nie czujesz się komfortowo w tej sytuacji, albo też drapieżnik poszczekuje lub warczy na ciebie, podejmij następujące działania:

 

  • Unieś ręce i machaj nimi w powietrzu. To rozprzestrzeni twój zapach, sprawi, że twoja sylwetka będzie lepiej widoczna.
  • Pokrzykuj głośno ostrym tonem (lub zagwiżdż) w stronę wilka. To pozwoli mu zorientować się, że ma do czynienia z człowiekiem i że nie jest mile widziany.
  • Jeśli zwierzę nie reaguje i zamiast oddalić się, podchodzi bliżej, rzucaj w niego będącymi w zasięgu ręki przedmiotami, najlepiej grudami ziemi.
  • Wycofaj się spokojnie, możesz przyspieszyć, dopiero gdy masz pewność, że zwierzę jest daleko i nie interesuje się tobą.
2 Komentarzy

Najprostszy sposób to włożyć rękę w odbyt bardzo głęboko i przewrócić wilka na lewą stronę . Wtedy zęby idą na zewnątrz i wilk nie może ugryżć

 

Dodaj komentarz