9 lat więzienia za wyłudzenie 35 mln zł

wyrok ws, 31-letniej Justyny W. oskarżonej o dokonanie oszustwa na zasadzie piramidy finansowej

Sąd Okręgowy w Suwałkach skazał 31-letnią mieszkankę Ełku za oszustwa na zasadzie piramidy finansowej na karę dziewięciu lat pozbawienia wolności. Oskarżona dobrowolnie poddała się karze i sama złożyła wniosek o wymierzenie takiej kary.

 

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach skierowała do Sądu Okręgowego w Suwałkach akt oskarżenia przeciwko 31-letniej Justynie W. oskarżonej o dokonanie oszustwa na zasadzie piramidy finansowej w okresie od stycznia 2015 roku do marca 2019 r. w Ełku, Suwałkach, Grajewie i innych miejscowościach na szkodę 119 osób od których wyłudziła łącznie 35 mln zł. Środki te w zdecydowanej większości pochodziły z kredytów bankowych zaciągniętych przez pokrzywdzonych wprowadzonych w błąd, że to nie oni będą je spłacać. Z tego przestępstwa kobieta uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Pokrzywdzeni zaciągnęli kredyty w 24 bankach i jednym SKOK-u.

 

Ponadto Justyna W. i jej 30-letni konkubent zostali oskarżeni o popełnienie przestępstwa prania brudnych pieniędzy pochodzących z opisanego wyżej oszustwa, poprzez podjęcie działań mających utrudnić stwierdzenie przestępnego pochodzenia tych środków. Dodatkowo oboje zostali oskarżeni o wystawianie fikcyjnych faktur mających upozorować prowadzenie legalnej działalności polegającej na pośrednictwie kredytowym.

 

Na rozprawie sądowej oskarżona i jej konkubent wyrazili wolę dobrowolnego poddania się karze i każdy z nich zaproponował jej składniki i wymiar. Zgodnie z procedurą na zaproponowaną karę musiał zgodzić się prokurator, pokrzywdzeni oraz Sąd. W efekcie Sąd Okręgowy w Suwałkach wydał wyrok, którym uznał oboje oskarżonych za winnych wszystkich zarzucanych im czynów. Oskarżonej wymierzono karę za główne oszustwo w wysokości 9 lat pozbawienia wolności i w tej samej wysokości karę łączną. Dodatkowo nałożono obowiązek naprawienia pokrzywdzonym szkody poprzez zwrot odpowiednich kwot pieniężnych oraz wymierzono 150.000 zł grzywny. Konkubent oskarżonej został skazany na karę łączną 3 lata i 2 miesiące pozbawienia wolności oraz 30.000 zł grzywny.

 

Ponadto oboje oskarżeni mają 15-letni zakaz wykonywania zawodów i działalności związanych z pośrednictwem finansowym, działalnością bankową, udzielaniem kredytów i oferowaniem inwestycji. Oboje oskarżeni zostali też obciążeni kosztami postępowania.

Dodaj komentarz