Spokojny początek suwalskiej zimy

posiedzenie suwalskiej Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego

 

Sprawa zimowego utrzymania miasta była omawiana w suwalskim Ratuszu podczas posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego przy Prezydencie Suwałk. 

 

Intensywne opady śniegu opanowały południową Polskę. W naszej części kraju zima jest mroźna, ale póki co spokojna. Służby odpowiadające za porządek na bieżąco usuwają śnieg.

- 600 ton soli w magazynie. Około 1000 ton piasku z solą i umowa na kolejne 2000 ton. Zakupiona wytwornica solanki i inwestycje w nowe pługi i sprzęt. Dysponujemy 6 pojazdami typu ciężkiego wyposażone w posypywarki soli i pługi, 1 pojazd ciężarowy  wywrotka z pługiem, 2 koparko-ładowarki oraz 6 ciągników wyposażonych w rozściełacze piasku i pługi. Są też zatrudnieni podwykonawcy, którzy dysponują własnym sprzętem – mówił w trakcie spotkania Tomasz Drejer, dyrektor Zarządu Dróg i Zieleni. 

W tym roku zmienione zostały standardy zimowego utrzymania dróg, a Zarząd Dróg i Zieleni codziennie na swojej stronie internetowej raportuje ile sprzętu porusza się po ulicach i w jakim są stanie. Przede wszystkim został skrócony czas na reakcję za strony ZDIZ po wystąpieniu opadu śniegu.

 

Suwalski Ratusz przypomina, że za odgarnięcie śniegu z chodnika przy bloku wielorodzinnym odpowiada zarządca budynku. Ten obowiązek dotyczy także właścicieli prywatnych posesji – każdy z nich ma obowiązek uprzątnąć ten fragment chodnika, który przylega bezpośrednio do jego domu.

 

Koordynacją działań na suwalskich ulicach zajmują się dyżurni akcji zimowej ZDiZ w Suwałkach. Wszelkie sprawy z tym związane można zgłaszać pod całodobowym numerem telefonu 517 424 600.

 

Podczas spotkania komisji Funkcjonariusze z Komendy Miejskiej Policji w Suwałkach omówili też funkcjonowanie Krajowej Mapy Bezpieczeństwa. Większość zgłoszeń Suwalczan w tej aplikacji to nieprawidłowe parkowanie, przekroczenie prędkości bądź spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych.

 

Z kolei Komenda Państwowej Straży Pożarnej przypomina o obowiązkowych przeglądach instalacji wentylacyjnej, kominowej oraz elektrycznej w domach. Zwracają też uwagę, że kominy w domach powinny być czyszczone przynamniej raz na kwartał.

 

Źródło: UM Suwałki

2 Komentarzy

baniak

05/12/2023

Pod Sp 11 na Szpitalnej snieg i lód przed szkola. Za malo ich tam pracuje zeby odsniezyc? Co wejde to na strozowce siedza 2-3  niemile osoby i pie dola ch*j wie o czym. Piszecie o obowiazku odsniezania a sami ryzykujecie zdrowiem i zyciem dzieci. Szczegolnie ze tego sniegu nasypalo tyle co nic. A ci ignoranci posypali 40dkg piasku i wszyscy zadowoleni. Zycze szczescia osobie odpowiedzialnej za odsniezanie jak cos zlego stanie sie mojemu dzieciakowi. 

Dodaj komentarz