Warsztaty pradawnych pieśni litewskich

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty

 

Suwalski Ośrodek Kultury zaprasza na kolejne wydarzenie ramach cyklu spotkań p.n. "Na Styku Kultur". 5 kwietnia odbędą się Warsztaty pradawnych pieśni litewskich „Sutartinės”, a 14 kwietnia Koncert Finałowy podsumowujący warsztaty.

 

  • 5.04.2024 r., godz. 16.00,
  • Sala Kameralna SOK, ul. Papieża Jana Pawła II 5
  • 14.04.2024 r., godz. 10.00
  • Warsztaty zakończy KONCERT FINAŁOWY na Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

 

„Sutartinės” to pradawne pieśni litewskie, które od 2010 r. znajdują się na liście niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Cechą główną tych pieśni jest wielogłosowość (polifonia) oraz dysonanse. „Sutartinės” dzielą się przede wszystkim na utwory śpiewane oraz odgrywane na instrumentach. Pieśni opowiadają głównie o przyrodzie, trudnych pracach zwykłych ludzi czy też o więzach i świętach rodzinnych. Znaczenia niektórych słów zostały już zapomniane, co stanowi zagwozdkę dla językoznawców. Niektóre „Sutartinės” wykonywane są wraz z krokami tanecznymi.

 

Litewski zespół „SŪDUVA” w Suwałkach działa od 2018 r. pod patronatem Wspólnoty Litwinów w Polsce. Nazwa zespołu wywodzi się od nazwy regionu, który niegdyś obejmował całą Suwalszczyznę. Zespół tworzą 3 sekcje: taneczna, wokalno-instrumentalna i teatralna. Spektrum wykonywanego repertuaru jest dość szerokie – od archaicznych pieśni sutarinės, przez litewskie tańce ludowe czy autorskie inscenizacje teatralne, do współczesnych aranżacji muzyczno-wokalnych. Zespół „SŪDUVA” jest organizatorem „Wieczorów Litewskich” w Suwałkach, których korzenie i tradycje sięgają początku XX wieku oraz we współpracy z Przedszkolem i Szkołą Podstawową z Litewskim Językiem Nauczania w Suwałkach co roku zapraszają dzieci na Święto Tańca Dziecięcego „Bitute pilkoji”. Z powodzeniem występuje w Polsce i Litwie. Grupa teatralna występowała również na deskach międzynrodowych festiwali teatralnych w Bułgarii i Rumunii. Kierownikami zespołu są: Alicja Kraużlis (grupa taneczna), Jolanta Malinowska-Wiaktor (grupa teatralna) i Arnold Woźnialis (grupa wokalno-instrumentalna).

Dodaj komentarz