Kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Kupno samochodu – o czym należy pamiętać?

Kupiłeś samochód i nie bardzo wiesz, co powinieneś zrobić? Prawo wymaga od nabywcy dopełnienia kilku formalności, by cała transakcja mogła zostać zalegalizowana. W tym tekście opowiemy Ci o wszystkich obowiązkach kupującego samochód.

 

Załatw sprawy związane z OC

W momencie, w którym kupiłeś samochód, to na Tobie spoczywa odpowiedzialność związana z ubezpieczeniem pojazdu obowiązkową polisą OC. Jeśli nowe auto jest już objęte ochroną, jako kupujący masz dwie możliwości.

  • Możesz zatrzymać OC poprzedniego właściciela, ale bardzo ważne jest to, że polisa nie zostanie automatycznie przedłużona. W momencie, gdy umowa się skończy, będziesz musiał wykupić OC już na własne nazwisko. Pamiętaj też, że w tym wariancie ubezpieczyciel może wezwać Cię do wyrównania składki ze względu na inną historię ubezpieczeniową.
  • Możesz zmienić ubezpieczyciela, by podpisać umowę na siebie i budować własną historię ubezpieczeniową. Miej jednak na uwadze, że istotne jest zachowanie ciągłości ubezpieczeń. Kara może zostać nałożona nawet przy jednodniowej zwłoce.

 

Zarejestruj pojazd

Rejestracji należy dokonać w urzędzie komunikacji właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania. Cały proces będzie wymagać od Ciebie dostarczenia wypełnionego wniosku o rejestrację oraz niezbędnych załączników. Chodzi przede wszystkim o:

  • dowód własności – umowę kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym – w sytuacji, gdy termin minął, koniecznie jest udanie się do stacji kontroli i zdobycie zaświadczenia o dobrej kondycji pojazdu,
  • kartę pojazdu – dowiedz się, co zrobić, gdy w dokumentach zauważyłeś brak karty pojazdu https://autoumowa.pl/karty-pojazdu-zrobic/.
  • tablice rejestracyjne,
  • polisę OC,
  • potwierdzenie wniesienia opłat.

 

Jeśli samochód ma więcej niż jednego właściciela, konieczna będzie obecność wszystkich osób decydujących. Na rejestrację masz 30 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży.

 

Podatek PCC

Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy Cię w przypadku, gdy pojazd kupiłeś od osoby fizycznej. Zgodnie z aktualnymi przepisami podatek wynosi 2% wartości pojazdu. Kwota powinna być wpłacona na konto właściwego urzędu skarbowego w ciągu 14 dni od dnia podpisania umowy kupna-sprzedaży. Pamiętaj, że deklaracji zbyt niskiej wartości pojazdu może skutkować wezwaniem do dopłaty. Urzędnicy korzystają z aktualnych katalogów oraz Internetu, w których w każdej chwili mogą sprawdzić, ile realnie wart jest konkretny model samochodu.

 

W sytuacji, gdy ze względu na stan techniczny kupiłeś pojazd w zaniżonej cenie, będziesz musiał dostarczyć stosowne oświadczenie oraz dokumentację zdjęciową. Dzięki temu unikniesz posądzenia o celowe zaniżanie wartości auta.

 

Gdzie kupić ubezpieczenie OC?

Obecnie nie ma lepszego miejsca niż Internet. W sieci znajdziesz ogólnodostępne kalkulatory oraz porównywarki, które pozwolą Ci na szybkie i bezproblemowe uzyskanie dostępu do listy najlepszych ofert. Wystarczy tylko, że wpiszesz kilka informacji o sobie i pojeździe, by po chwili móc wybierać najlepszą polisę.

 

Jak widzisz, zakup samochodu nie kończy się na podpisaniu umowy kupna-sprzedaży. Nabywca musi dopełnić trzech bardzo istotnych formalności, które pozwalają na zalegalizowanie zakupu oraz ochronę przed skutkami wypadków i kolizji drogowych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ubezpieczeniach, umowach oraz tematach związanych z motoryzacją, wejdź na: https://autoumowa.pl/blog/

Dodaj komentarz