Wspólnie posadzili nowe drzewa na Bulwarach

Akcja sadzenia drzew na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą

 

Akcja sadzenia drzew na Bulwarach odbyła się w piątek (14.04) przy Galerii Sztuki Stara Łaźnia w Suwałkach.

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi Centrum Aktywności Społecznej PRYZMAT wspólnie z Zarządem Dróg i Zieleni w Suwałkach zorganizowali dla suwalczan akcję, której głównym celem było wspólne zasadzenie kasztanowców, brzóz, klonów, wierzb, buków i jesionów. Dziś na suwalskich bulwarach przy pomocy dzieci i młodzieży zasadzonych zostało łącznie 17 drzew. Drzewa mają od 2 do 3 metrów wysokości.

- O zieleń trzeba dbać i trzeba ją szanować. Pamiętajmy, że czasem niektóre drzewa są chore, trzeba je wyciąć i wtedy zastąpić nową zielenią. Zieleni nigdy nie będzie za dużo. Zieleń nie tylko cieszy oko, ale też pochłania dwutlenek węgla, daje tlen, wpływa na jakość powietrza, absorbuje zanieczyszczenia. Nasi mieszkańcy chcą się włączać w takie akcje, gdyż ważna jest dla nich ta przestrzeń w której żyją. Chcą o niej współdecydować i współuczestniczyć - mówiła Anna Ruszewska z Pryzmatu. 

Jak przyznał Grzegorz Krysa, zastępca prezydenta Suwałk, dzisiejsza akcja to dopiero początek działań miasta, których celem będzie "odbetonowanie" miasta. 

- To dopiero początek, a nasze plany są naprawdę szerokie. Mówimy o zwiększeniu ilości terenów zielonych i nasadzeń drzewnych na terenie miasta. Chcemy m.in. odbetonować plac Marszałka Józefa Piłsudskiego, plac Marii Konopnickiej, wybudować park u zbiegu ulic Nowomiejskiej i Świerkowej oraz budować parki linearne. Zadań jest dużo, a szacunkowe kwoty mówiące o tym ile to wszystko razem będzie kosztowało, oscylują wokół 27 milionów złotych. Będziemy aplikować o 85% dofinansowania ze środków unijnych, więc jest szansa na to, żeby większość działań sfinansować środkami zewnętrznymi. Wartością dodaną będzie to, że miasto zyska na wyglądzie, a mieszkańcy zyskają na komforcie, gdyż zmierzamy w kierunku likwidacji tak zwanych wysp ciepła. 

Jak przekazał Zarząd Dróg i Zieleni, w drugiej połowie kwietnia rozpocznie się wiosenne sadzenie drzew na terenie całego miasta.

 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz