XVII Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2021”

XVII Jaćwieski Festyn Archeologiczny „Szwajcaria 2021”

W piątek (03.09) w podsuwalskiej Szwajcarii rozpoczęła się 17. edycja Jaćwieskiego Festynu Archeologicznego „Szwajcaria 2021”.

 

Pokazy warsztatowe z zakresu archeologii eksperymentalnej, rekonstrukcje historyczne i etnograficzne czekają na wszystkich chętnych, którzy wybiorą się dziś lub w sobotę (04.09) do Uroczyska Białorogi w Szwajcarii koło Suwałk, znajdującego się w sąsiedztwie rezerwatu Cmentarzysko Jaćwingów. To właśnie tam rozpoczęła się kolejna edycja festynu archeologiczno-historycznego, organizowanego przez Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Podczas imprezy prezentowana jest bardzo różnorodna i atrakcyjna problematyka archeologii eksperymentalnej. Ta dyscyplina nauki o naszej odległej przeszłości  polega przede wszystkim na odtwarzaniu i demonstrowaniu dawnych rzemiosł, życia codziennego w pradziejach i okresie wczesnohistorycznym czy metod walki.

 

- Schemat organizacyjny festynu został wypracowany przez lata. Jest kilkanaście różnych stoisk, stanowisk z najróżniejszymi zawodami, umiejętnościami z pradziejów i wczesnego średniowiecza. W trakcie będą walki wojów, który cieszy się wśród bractw kultywujących tradycję wojów ogromną popularnością. Dużym atutem tego festynu jest fakt, że każdy kto tu przyjdzie będzie mógł nie tylko popatrzeć i posłuchać, ale także przy większości stoisk wziąć czynny udział w tym co tu się dzieje - mówił podczas oficjalnego otwarcia festynu Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

 

Tegoroczny festyn odbywa się we wrześniu, a nie jak zazwyczaj, na początku czerwca. Wszystko przez sytuację związaną z pandemią. 


- Wrześniowe terminy, które ostatnio stosujemy wynikają głównie z tego, że zbyt późno wszystko się uda zorganizować lub uzyskać środki pieniężne, ale też bywa tak, że w tych okresach w których chcielibyśmy festyn zorganizować wprowadzane są różne ograniczenia. Teraz też długo nie byliśmy pewni czy jakieś nowe obostrzenia nie zostaną wprowadzone. Jak tylko sytuacja w kraju na to pozwoli, zamierzamy wrócić do organizacji tego wydarzenia w okolicach Dnia Dziecka - zapewniał dyrektor.  

 

Dziś festyn potrwa do godziny 18.00. Plan na sobotę przedstawia się następująco:

 

Sobota, 4 września 2021 r.

  • 11:00 – rozpoczęcie drugiego dnia imprezy, pokazy stałe
  • 11:30 - prezentacja wykonawców
  • 12:00 – turniej łuczniczy dla dzieci (do 14 lat)
  • 13:00 – Turniej Wojów o Skarb Skomanda
  • 14:00 – turniej łuczniczy dla młodzieży i dorosłych (od 15 lat)
  • 15:00 – turniej łuczniczy dla wojów
  • 16:30 – wręczenie nagród w turniejach wojów
  • 17:00 – otwarcie pieca garncarskiego, hartowanie wypalonych naczyń
  • 18:00 – degustacja zwierza pieczonego na rożnie
  • 19:00 – zakończenie imprezy

 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz