W Suwałkach powstanie Centrum Integracji Senioralnej i Rodzinny Dom Dziecka

Ponad 30 milionów euro trafi do Miasta Suwałki i Gminy Suwałki

 

Ponad 30 milionów euro trafi do Miasta Suwałki i Gminy Suwałki. W czwartek (20.06) prezydent Suwałk podpisał z władzami województwa podlaskiego porozumienie w sprawie utworzenia dedykowanego funduszu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Suwałk.

 

Łącznie 195 mln euro z funduszy europejskich, a dokładnie z z programu Fundusze dla Podlaskiego 2021 – 2027, przeznaczonych zostanie na projekty realizowane przez trzy zrzeszenia terytorialne, skupiające samorządy województwa podlaskiego. W czwartek ich przedstawiciele podpisali porozumienia w tej sprawie z zarządem województwa, reprezentowanym przez marszałka Łukasza Prokoryma i wicemarszałka Marka Malinowskiego. Do Miasta i Gminy Suwałk trafi w sumie 30 800 000 euro. Oprócz Suwałk swoje umowy podpisały również Białystok i Łomża. W sumie te 3 regiony otrzymają 195 000 000 euro.

- Te prawie 200 milionów Euro to będą inwestycje w tereny zielone, odnawialne źródła energii czy politykę senioralną. Możliwości współpracy między samorządami są istotne, a dzięki tym środkom ta współpraca będzie jeszcze większa. Życzę nam wszystkim, by tych możliwości współpracy było jak najwięcej, żebyśmy razem mogli zmieniać województwo podlaskie i nasze małe ojczyzny – powiedział Łukasz Prokorym, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Obecny na spotkaniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk mówił, że w mieście w ramach działań pro senioralnych powstać ma Centrum Integracji Senioralnej. Kolejny budynek w Suwałkach zostanie przeznaczony na rodzinny dom dziecka. Zaplanowane są także projekty dotyczące tworzenia infrastruktury zielonej, czy elektromobilności.

- Cieszę się z podpisanego porozumienia i utworzenia obszaru funkcjonalnego dla Miasta i Gminy Suwałki. Łącznie zamieszkuje ten obszar 76 tysięcy osób. Z gminą współpracuje nam się bardzo dobrze. Te pieniądze to będzie dodatkowy impuls do rozwoju naszych małych ojczyzn. Będziemy inwestować w projekty związane z szeroko rozumianym smart city ale też infrastruktura zielona i niebieska, a także oświata. Powstanie Centrum Integracji Senioralnej i Rodzinny Dom Dziecka. Doposażymy nasze instytucje kulturalne oraz zrealizujemy projekt związany z elektromobilnością – mówił prezydent Suwałk.

Foto: Podlaskie.eu

2 Komentarzy

Oczy szeroko otwarte

20/06/2024

Jak zwykle dla nas ochłapy. 195 tys euro na Białystok Łomżę i Suwałki  a dla nas niecałe 31 tys euro. 

Białystok jest 4 razy większy więc bierze proporcjonalnie więcej. I nie o tysiące euro chodzi, a o miliony. Autor wpisu nie myślał zamieszczając ten komentarz.

Dodaj komentarz