Symboliczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Symboliczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja

W niezwykle skromny sposób świętowano w niedzielę (03.05) w Suwałkach 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

 

Bez delegacji szkół, instytucji i służb mundurowych obchodzono tegoroczne święto pod Dąbkiem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. Wszystko z powodu panującej pandemii koronawirusa i wprowadzone w kraju obostrzenia. W tym roku odbyła się więc jedynie msza święta w konkatedrze pod wezwaniem świętego Aleksandra oraz złożenie kwiatów pod Dębem Wolności przez posła na Sejm RP Jarosława Zielińskiego, Czesława Renkiewicza, prezydenta Suwałk, Zdzisława Przełomca, przewodniczącego Rady Miejskiej oraz przedstawicieli miejscowego oddziału Piłsudczyków. Łącznie w uroczystości wzięło udział kilkanaście osób.

 

- 229 lat temu uchwalony został jakże ważny dokument dla historii naszego kraju. Konstytucja 3 maja jako akt zasadniczy miała na celu obronę Rzeczypospolitej, a jak się potoczyły później losy Polski wszyscy doskonale wiemy. Ten doniosły akt prawny nie uchronił Polski od utraty niepodległości na 123 lata. Mimo to konstytucja przeszła do historii kraju, Europy i świata. Był to akt nowoczesny, akt jak na tamte lata doskonały. Akt który wychodził naprzeciw tym sytuacjom, które wtedy miały miejsce w Rzeczypospolitej. Dziś też mamy sytuację nadzwyczajną. Epidemia której doświadczamy spowodowała pewne ograniczenia w naszym życiu – społecznym, patriotycznym. Cieszę się, że chociaż w ten skromny sposób uczcić to święto – mówił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

 

- Mi obecna sytuacja przypomina obchody świąt zakazanych w okresie komunizmu. Gromadziliśmy się wtedy w niewielkiej liczbie osób. Więcej było esbeków rozstawionych po parku niż uczestników, którzy obawiali się represji. Dziś obawiamy się nie represji, a koronawirusa. Musimy stosować się do wszystkich ograniczeń, które wprowadza stan epidemii. Obchody są symboliczne, małe, ale musimy podkreślać tak ważne rocznice jak rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mimo tych wszystkich problemów i ograniczeń nie wolno nam rezygnować z rocznicowych refleksji. Życie toczy się dalej. Musimy z takich niezwykle ważnych wydarzeń historycznych wyciągać wnioski dla współczesności, dla naszej służby Polsce. Niezależnie od formy tych obchodów, wgłębiając się w znaczenie tego dziejowego aktu prawnego uczymy się odpowiedzialności, uczymy się mądrości i odwagi od twórców konstytucji. Pamiętajmy jednak o tym, że konstytucja to nie jest taki zwykły akt, który można uchwalić i potem tylko wracać do niego pamięcią historyczną. Konstytucja określa ład i porządek w państwie. Dziś również musimy przestrzegać konstytucji choćby w ostatnio przywoływanym kontekście jakim są wybory. Wybory prezydenckie, tak jak wszystkie inne wybory w demokracji, mają swoje prawa i swoje reguły. Nie można ich dowolnie przesuwać i nimi manipulować. Muszą odbyć się zgodnie z konstytucyjnym terminem. Naszym zadaniem jako ludzi odpowiedzialnych za państwo, za Polskę i wszystkich obywateli jest takie zorganizowanie i przeprowadzenie wyborów, aby były jak najbardziej sprawne i bezpieczne dla nas wszystkich. Ładu konstytucyjnego przestrzegać trzeba, gdyż ten ład jest dla nas wszystkich ważny – on daje stabilność państwu i tworzy dobre podstawy dla przyszłości naszej ojczyzny – powiedział Jarosław Zieliński, poseł Prawa i Sprawiedliwości.   

 

Konstytucja majowa uwzględniała poglądy oświeceniowe na nowoczesne państwo. Likwidowała instrumenty dające możliwość ingerencji ościennych państw w sprawy Rzeczpospolitej jak wolna elekcja czy liberum veto. Wprowadzała monteskiuszowską zasadę trójpodziału władzy. Precyzowała kompetencje organów władzy. Podkreślała źródło władzy - wolę narodu.

 

 

1 Komentarzy

Wartę honorową wystawiło OSP Suwałki, zabrakło tej informacji w relacji.

Dodaj komentarz