Powstanie ponad 300 nowych mieszkań na wynajem

Nowa inwestycja mieszkaniowa ZBM TBS przy ulicy Franciszkańskiej w Suwałkach

Szczegóły nowej inwestycji mieszkaniowej ZBM TBS przy ulicy Franciszkańskiej w Suwałkach przedstawiono w czwartek (13.01) podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miasta. 

 

W spotkaniu z mediami udział wzięli Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk oraz Jarosław Lebiediew, prezes Zarządu ZBM TBS w Suwałkach. Zarząd Budynków Mieszkalnych w Suwałkach TBS sp. z o.o. planuje w tym roku rozpocząć budowę nowego osiedla przy ul. Franciszkańskiej. Łacznie powstać ma sześć budynków na ponad 300 mieszkań. Pierwszy budynek z 53 mieszkaniami według planów powinien być gotowy pod koniec przyszłego roku. Mieszkania będą na wynajem, a po pięciu latach będzie możliwy ich wykup. 

- Będzie to oferta skierowana do ludzi młodych, którzy nie posiadają własnego „M”. Budownictwo w Suwałkach rozwija się bardzo dobrze. Nowe osiedla powstają w każdej części Suwałk. ZBM TBS jest spółką, którą powołano po to by uzupełnić ofertę deweloperów i skierować ją do ludzi mniej zamożnych – mówił Czesław Renkiewicz.

Pierwszy budynek, roboczo nazwany „A” będzie obiektem dwuklatkowym, całkowicie podpiwniczonym z 5 i 6 kondygnacjami nadziemnymi. W każdej klatce znajdzie się winda. W piwnicy budynku zlokalizowany został otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi. 32 miejsca postojowe znajdą się na zewnątrz (ogółem 75 miejsc postojowych dla mieszkańców). Wszystkie 53 mieszkania będą w tzw. stanie wykończonym „pod klucz”. Będą to mieszkania 1,2,3 i 4 pokojowe o zróżnicowanej powierzchni od 28 do 71 m2. Blok zostanie wybudowany na działce, która stanowi własność ZBM TBS, a została przekazana Spółce w formie aportu przez Miasto Suwałki 31 grudnia 2015 roku.

- Jest gotowy projekt Uchwały Rady Miejskiej, który trafi pod obrady Radnych już w styczniu. Uchwała określi zasady naboru przyszłych najemców mieszkań. Planujemy by nabór rozpocząć pod koniec lutego i zakończyć go miesiąc później. To atrakcyjna oferta dlatego też myślę, że zainteresowanie będzie duże – mówił Jarosław Lebiediew.

Na realizację tego budynku Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Dopłat przyznał Miastu Suwałki wsparcie finansowe w wysokości 4.442.918 zł. Wcześniej na ten sam budynek Miasto pozyskało z Krajowego Zasobu Nieruchomości kwotę 1.196.000 zł 

– Te dwa źródła finansowania pozwolą obniżyć koszty realizacji spółce i przyszłym najemcom, którzy będą musieli partycypować w koszcie ich budowy na poziomie 20-30%. Dodatkowo w tym roku planujemy przebudować ulicę Franciszkańską. Pieniądze na ten cel zostały zabezpieczone w budżecie miasta – dodał prezydent.

Z przyszłymi lokatorami będą zawierane umowy najmu. Na wniosek najemcy, po upływie 5 lat obowiązywania umowy, będzie można dokonać jej przekształcenia w umowę najmu instytucjonalnego z prawem dojścia do własności. Wyodrębnienie mieszkania na własność /sprzedaż/ nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie 15 lat od dnia zakończenia budowy. W sytuacji wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, wpłacona przez najemcę partycypacja w budowie lokalu mieszkalnego będzie zwracana przez ZBM TBS, po jej rozliczeniu w sposób określony w przepisach prawa.
 

 

BUDOWA BUDYNKU MIESZKALNEGO WIELORODZINNEGO ETAPI-BUDYNEK A PRZY UL. FRANCISZKAŃSKIEJ 

 

Lokalizacja: Budynek będzie położony na działce nr 25802 przy ul. Franciszkańskiej w Suwałkach. Działka stanowi własność ZBM TBS. Została przekazana Spółce w formie aportu przez Miasto Suwałki w dniu 31 grudnia 2015 roku. 

I. Charakterystyka ogólna budynku: 

 • dwuklatkowy wielorodzinny, całkowicie podpiwniczony z 5 i 6 kondygnacjami nadziemnymi, z zagospodarowaniem terenu,
 • 53 mieszkania, w tzw. stanie wykończonym
 • wyposażony w dwa dźwigi osobowe,
 • w podpiwniczeniu budynku zlokalizowany został otwarty garaż z 43 miejscami postojowymi,
 • 32 miejsca postojowe na zewnątrz budynku (ogółem 75 miejsc postojowych dla mieszkańców),
 • z podłączeniem do miejskiej sieci ciepłowniczej. 

 

Kubatura budynku: 17 259,10 m3

Powierzchnia użytkowa mieszkań: 2 436,66 m2

Powierzchnia zabudowy: 1 137,50 m2

 

II. Wyposażenie budynku:

 • instalacje wod-kan i c.w.u.
 • instalacje c.o - instalacje elektryczne
 • instalacje teletechniczne
 • wentylacja mechaniczna 

 

III. Struktura i powierzchnia użytkowa mieszkań:

 • 1 pokojowe - 8 lokali o pow. od 28 do 32 m2
 • 2 pokojowe - 23 lokale o pow. od 38 do 40 m2
 • 3 pokojowe - 16 lokali o pow. od 53 do 56 m2
 • 4 pokojowe - 6 lokali o pow. od 70 do 71 m2 

 

IV. Wykończenie wewnętrzne lokali mieszkalnych:

 • w lokalach mieszkalnych zastosowanie tynków gipsowych z dwukrotnym malowaniem farbą emulsyjną,
 • w kuchniach wzdłuż ciągów technologicznych pasy glazury, w łazienkach i pomieszczeniach wc glazura na ścianach,
 • posadzki betonowe wykończenie z paneli drewnianych i gresu,
 • kuchnie wyposażone w kuchenki elektryczne z piekarnikiem, zlewozmywaki, w łazienkach lub w pomieszczeniach we miski ustępowe, umywalki, wanny lub kabiny natryskowe,
 • pomieszczenia higieniczno-sanitarne dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, 
 • drzwi wejściowe do mieszkań z korytarza/klatki schodowej o zwiększonej odporności na włamanie z atestem klasy min. RC3, wyposażone w dwa zamki patentowe oraz wizjer - wszystkie drzwi płytowe pełne, fornirowane z okleiną drewnopodobną i z ościeżnicami stalowymi według systemu, o izolacyjności akustycznej min. 35dB,
 • stolarka wewnętrzna drzwiowa płytowa o ościeżnicach regulowanych,
 • stolarka okienna i balkonowa zewnętrzna z profili PCW posiadająca wzmocniony profil sześciokomorowy, oszklona pakietem trzyszybowym zespolonym. 

 

V. Wartość inwestycji:

Powyżej 10 mln zł bez uwzględnienia wartości działki oraz kosztów przygotowania inwestycji. Ostateczny koszt budynku zweryfikują oferty zaproponowane w przetargu przez firmy zainteresowane jego realizacją. 

 

VI. Planowane terminy realizacji inwestycji:

 • cykl budowy 18 m-cy
 • termin rozpoczęcia: II kwartał 2022 r.
 • termin zakończenia: IV kwartał 2023 r. 

 

VII. Informacje dodatkowe: 

 1. Inwestycja będzie realizowana przy jednoczesnym wykorzystaniu zaciągniętego przez Spółkę ZBM TBS preferencyjnego kredytu w ramach tzw. finansowania zwrotnego w Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, zaangażowaniu pozyskanego przez Miasto bezzwrotnego grantu z BGK na ten cel w kwocie 4 442 tys. zł oraz partycypacji przyszłych najemców na poziomie 20-30 % kosztów budowy lokalu mieszkalnego.
 2. Miasto będzie uprawnione do wskazania Spółce listy najemców, wyłonionych w trybie i na zasadach określonych w Uchwale Rady Miejskiej w Suwałkach oraz zarządzeniu wykonawczym Prezydenta Miasta Suwałk w tej sprawie.
 3. Inwestycja mieszkaniowa skierowana jest do osób o ograniczonych dochodach, które: - uzyskują dochody na poziomie pomiędzy ustalonym dolnym a górnym limitem dochodowym określonym w uchwale Rady Miejskiej w Suwałkach; nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego położonego na terenie Miasta, w dniu objęcia lokalu.
 4. W trakcie naboru najemców stosowane będą kryteria pierwszeństwa określone przez Radę Miejską w Suwałkach.
 5. Z najemcami będą zawierane umowy najmu na czas oznaczony z czynszem za 1 m' powierzchni użytkowej na poziomie nie wyższym w skali roku niż 4 % wartości odtworzeniowej lokalu.
 6. Na wniosek najemcy, po upływie 5 lat obowiązywania umowy, będzie można dokonać jej przekształcenia w umowę najmu instytucjonalnego z prawem dojścia do własności. Wyodrębnienie mieszkania na własność /sprzedaż/ nie będzie mogła nastąpić wcześniej niż po upływie 15 lat licząc od daty rozliczenia realizacji inwestycji /budowy lokali/
 7. W sytuacji wcześniejszego rozwiązania umowy najmu, wpłacona przez najemcę partycypacja w budowie lokalu mieszkalnego będzie zwracana przez ZBM TBS, po jej rozliczeniu w sposób określony w przepisach prawa. 

 

7 Komentarzy

z tego co zostało przedstawione wynika, że nie będą to mieszkania komunalne a społeczne budownictwo mieszkaniowe (TBS) :)

No coś się dzieje w ZBM TBS a spóldzielnie mieszkaniowe i ich zarządy śpią, zero inwestycji od lat.

Międzyzakładowa Spółdzielnia Mieszkaniowa przez ostatnie cztery lata wybudowała trzy takie budynki. Od roku nie może uzyskać  od Miasta pozwolenia na budowę kolejnego, pomimo złożonego wniosku. Przypadek ?

Spółdzielca

14/01/2022

Drogi Janku, Międzyzakładowa SM od lat buduje mieszkania lokatorskie gdzie wkład mieszkaniowy wynosi 20-30 % wartości mieszkania. Ostatni budynek oddano w grudniu. w budynku, dodatkowo jest przedszkole i lokal gastronomiczny cieszące się ogromnym powodzeniem. z tego co wiem planowane są kolejne budynki. To dziwne,że Pan Prezydent o tym nie wspominał w swoim wystąpieniu.

lokator

14/01/2022

To prawda,my otrzymaliśmy w grudniu 2021r. mieszkanie lokatorskie przy ulicy Daszyńskiego w zasobach Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej w Suwałkach. Bardzo dobra inwestycja dla ludzi młodych.

suwalczanin

15/01/2022

Prezes Międzyzakładowej SM prezentuje PiS, UM tego nie toleruje więc nie jest obiektywnym arbitrem w sprawie zezwoleń. Najpierw swoim później też swoim i tylko swoim. Minus dla UM. Względem ZBM TBS należy podliczyć koszty wynajmu a później koszt wykupu w cenach deweloperskich i porównać z np. cenami mieszkań MSM. Ja już przekalkulowałem i zachęcam innych do tego (kolejny powód by złapać się za głowę i zobaczyć jak miasto - ZBM oszukuje podając że mieszkania osobom mniej zamożnym, tańsze). tu nie chodzi o to aby mieszkańcom było taniej i lepiej, tu chodzi aby blokować inne spółdzielnie a zarabiać na TBS.   

Dodaj komentarz